Artrocenteza – procedura dla każdego lekarza weterynarii

Artrocenteza – procedura dla każdego lekarza weterynarii

Dynamiczny rozwój diagnostyki i leczenia schorzeń stawów zwierząt towarzyszących pozwala na szybsze podejmowanie właściwych działań i odpowiedni dobór metody leczenia. Wykonywanie tomografii czy rezonansu komputerowego jest już powszechnie dostępne, a wykorzystywanie tych technik jest zazwyczaj uzupełnieniem całego procesu diagnostyczno-leczniczego. Możliwość wprowadzenia badania artroskopowego pozwala na minimalnie inwazyjne dokładne oględziny struktur wewnątrzstawowych, zrozumienie patomechanizmów zachodzących na terenie stawów oraz ich leczenia.

Należy pamiętać o tym, że leczenie wielu schorzeń takich jak: zerwanie więzadeł, defragmentacje, osteochondroza itp. w sposób chirurgiczny jest tylko jednym z etapów całego procesu leczniczego.

Schorzenia stawów są zawsze procesem długotrwałym. Osteoarthritis wynikające z całej masy różnych przyczyn rozwija się na wielu płaszczyznach funkcjonowania stawu i powinno być stale monitorowane.

Bardzo istotnym i pomocnym badaniem na każdym etapie diagnostyki oraz leczenia schorzeń stawów jest artrocenteza. To prosta procedura do przeprowadzenia w warunkach własnych zakładu leczniczego dla zwierząt, co stanowczo jest jej ogromną zaletą (1-4).

Wskazania do artrocentezy

Artrocentezę, czyli inaczej nakłucie jamy stawowej, wykonuje się głównie w celu pobrania materiału do badania cytologicznego, ale czasem też po to, aby odbarczyć zbyt obfitą ilość mazi stawowej, ewakuować krwiaka lub zrobić miejsce dla podawanej substancji czynnej.

Wskazania do artrocentezy

I.  Diagnostyczne:

podejrzenie septycznego zapalenia stawów;

nieznane zapalenie stawu z wysiękiem mazi stawowej;

ocena odpowiedzi terapeutycznej w przypadku septycznego zapalenia stawów;

ocena odpowiedzi terapeutycznej w przypadku leczenia chirurgicznego;

ocena integralności torebki stawowej pourazowo;

podejrzenie chorób immunologicznych;

podejrzenie chorób pasożytniczych.

II.  Terapeutyczne:

zmniejszenie ciśnienia ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy