Błędy przedlaboratoryjne w praktyce technika weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Błędy przedlaboratoryjne w praktyce technika weterynarii

Badania laboratoryjne stanowią dla lekarza niezmiernie cenne źródło informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Są one obecnie nieodzownym elementem uzupełniającym badanie kliniczne i najczęściej wykonywanym badaniem dodatkowym.

Otrzymany wynik badań laboratoryjnych bardzo często warunkuje poprawne rozpoznanie choroby, a co z tym związane, właściwe leczenie. Dlatego też należy unikać błędów na etapie przedlaboratoryjnym, które mogą być przyczyną uzyskania niewiarygodnych wyników, co w konsekwencji może doprowadzić do postawienia błędnej diagnozy i wdrożenia nieodpowiedniego leczenia.

Błędy popełniane na etapie przedlaboratoryjnym mogą dotyczyć zarówno przygotowania pacjenta, jak i pobrania samego materiału oraz jego opisania, a także transportu do laboratorium. Na każdym z tych etapów istnieje możliwość zaistnienia pomyłki. Szacuje się, że około 60-80% błędów popełnianych jest w tzw. fazie przedlaboratoryjnej, natomiast tylko kilkanaście procent pomyłek występuje w fazie laboratoryjnej i polaboratoryjnej. Nieprzestrzeganie standardów poboru materiału do badań może powodować rozbieżności pomiędzy wynikiem laboratoryjnym a stanem klinicznym pacjenta.

Materiałami biologicznymi, z których najczęściej wykonuje się badania laboratoryjne w weterynarii, są:
  • krew,
  • mocz, a także
  • wymazy do badań mikrobiologicznych.

Dlatego też w tym artykule skupimy się właśnie na nich.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy