Atopowe zapalenie skóry - może już czas zrewidować nasze informacje i plan postępowania? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Atopowe zapalenie skóry – może już czas zrewidować nasze informacje i plan postępowania?

Najnowsze standardy w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Terapia proaktywna i reaktywna.

Oklacytynib a nowotwory? Fakty i mity

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku po uznaniu atopowego zapalenia skóry za chorobę powszechną i przewlekłą jej leczenie polegało głównie na podawaniu glikokortykoidów w formie doustnej lub rzadziej iniekcyjnej. U pacjentów, u których były ku temu wskazania stosowano immunoterapię swoistą w celu zmniejszenia objawów klinicznych, ale również w celu obniżenia dawek glikokortykoidów i zmniejszenia skutków ubocznych ich stosowania (10). Po wielu latach „stagnacji” w 2004 roku do leczenia atopowego zapalenia skóry u psów dopuszczono inhibitor kalcyneuryny – cyklosporynę. Stała się ona pierwszym immunomodulatorem stosowanym w przypadku leczenia AZS. W 2007 roku zaaprobowano stosowanie miejscowe aceponianu hydrokortyzonu.

Dopiero w 2013 na rynku pojawił się oklacytynib – piewszy inhibitor kinaz Janusowych (JAK), który zrewolucjonizował podejście do leczenia atopowego zapalenia skóry na całym świecie i spowodował, że konieczne było zrewidowanie i opracowanie nowych standardów leczenia tej choroby. Wreszcie w 2017 roku w pełni zatwierdzono pierwsze przeciwciało monoklonalne – lokiwetmab w terapii atopowego zapalenia skóry u psów. Powyższe nowoczesne terapie zaczęły być stosowane u psów długo przed tym jak dopuszczono tego typu leczenie u ludzi. Oklacytynib w wielu krajach stał się lekiem pierwszego wyboru i zapoczątkował „nowy etap” w leczeniu atopii u psów (10).

Zalecane standardy postępowania

Forma ostra czy przewlekła AZS. A może obydwie u jednego pacjenta?

W 2010 Międzynarodowa Grupa Zadaniowa do Spraw Atopowego Zapalenia Skóry opublikowała pierwsze wytyczne dotyczące leczenia tej choroby. Zostały one następnie zaktualizowane w 2015 roku pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu do Spraw Chorób Alergicznych Zwierząt (ICADA). Obie wersje tych wytycznych wskazywały różne zalecenia dotyczące...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.