Alergia pokarmowa u psów i kotów: zasady rozpoznawania i leczenia
Rozpoznanie
Rozpoznanie choroby jest procesem długotrwałym i niełatwym. Klinicznie nie istnieje możliwość odróżnienia choroby od atopowego zapalenia skóry zarówno u psów, jak i kotów (5, 29). W diagnostyce różnicowej choroby poza atopowym zapaleniem skóry należy uwzględnić alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) (szczególnie u kotów) oraz choroby pasożytnicze, jak inwazje świerzbowców, pcheł, wszy i wszołów (12). Należy wykluczyć te choroby odpowiednimi metodami diagnostycznymi (profilaktyka przecipchelna, badanie mikroskopowe włosa, badanie zeskrobiny).
Jedyną pewną metodą diagnostyczną pozostaje dieta eliminacyjna. Metody serologiczne polegające na oznaczaniu miana przeciwciał swoistych IgG i IgE nie znalazły dotychczas zastosowania w rozpoznawaniu choroby. Zastosowanie metod diagnostyki serologicznej do określania czynników uczulających w przypadku alergii pokarmowej oraz w celu monitorowania postępów leczenia choroby były przedmiotem licznych badań (10, 18, 23, 24, 32, 46). Autorzy dostępnych badań są zdania, że użyteczność tych technik jest niewystarczająca do rozpoznania choroby, co wynika z niskiej czułości metod.
Wykonane w 2012 roku przez Bethlehem i wsp. badania wskazują, że czułość tych metod jest niska i wynosi 6,7 (IgE) i 26,7% (IgG), ale charakteryzują się one względnie dużą swoistością, wynoszącą odpowiednio 91,4 i 88,3% (3). Cytowani powyżej autorzy są zdania, że wprawdzie pozytywne wyniki nie mogą być specjalnie użyteczne w diagnostyce, ale uzyskanie wyniku negatywnego wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że zwierzę [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii