Jakie oświadczenia dołączyć do wniosku o wpis do ewidencji? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie oświadczenia dołączyć do wniosku o wpis do ewidencji?

Jeśli lekarz weterynarii ubiega się ponownie o wpis lub składa wniosek o wpis do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt po raz pierwszy, będzie na nim ciążył obowiązek dołączenia do wniosku stosownych oświadczeń przewidzianych przepisami prawa. Powinien upewnić się, jakie oświadczenia musi dołączyć do wniosku o wpis do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt oraz w jakiej formie należy je złożyć.



Zgodnie z art. 16 ust. 2 Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie uzlz) zakład leczniczy dla zwierząt (dalej w skrócie zlz) świadczy usługi weterynaryjne po uzyskaniu wpisu do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie ewidencja). Ewidencja jest rejestrem działalności regulowanej w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z wymogami prawa wpis do ewidencji jest poprzedzony każdorazowo złożeniem stosownych dokumentów i oświadczeń.

Wniosek o wpis do ewidencji zlz

Należy zauważyć, że ubiegając się o wpis do ewidencji, oprócz spełniania wymogów dla wybranej przez siebie kategorii zlz należy także dokonać wpisu do innych wymaganych przez prawo ewidencji czy rejestrów. W przypadku zlz będzie to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej albo gdy lekarz weterynarii zamierza prowadzić zlz w postaci spółki partnerskiej – Krajowy Rejestr Sądowy. Stosownie bowiem do zapisu art. 17 ust. 1 uzlz podmiot ubiegający się o wpis do ewidencji powinien spełniać wymogi określone w art. 5-11 uzlz, tj, dla wszystkich zlz, a także posiadać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego. Należy pamiętać, że podstawą podjęcia przez okręgową radę lekarsko-weterynaryjną uchwały w sprawie wpisu zakładu leczniczego dla zwierząt do ewidencji jest wniosek podmiotu, który będzie prowadził zlz, wraz ze stosownymi oświadczeniami wymaganymi przepisami prawa. Dlatego oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku podmiot powinien do niego dołączyć inne wymagane dokumenty.

Jakie dane zawrzeć we wniosku?

Na obligatoryjne części składowe wniosku wskazuje zapis art. 17 ust. 3 uzlz. I tak powinien on zawierać w szczególności:

  1. imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego zakład leczniczy dla zwierząt oraz jego adres miejsca zamieszkania albo siedziby;
  2. nazwę zakładu leczniczego dla zwierząt oraz jego adres i numer telefonu;
  3. regulamin zakładu leczniczego dla zwierząt;
  4. informację o rodzaju i zakresie świadczonych usług weterynaryjnych;
  5. imię i nazwisko kierownika zakładu leczniczego dla zwierząt;
  6. informację o liczbie pracowników, w tym lekarzy weterynarii i personelu pomocniczego;
  7. numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile przedsiębiorca taki numer posiada, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP);
  8. oświadczenie o odpowiedniej treści zgodnie z art. 17 ust. 4 i 5 uzlz.

Ważną informacją będzie to, że w przypadku prowadzenia kilku zlz w jednej siedzibie, organ ewidencyjny może poprosić wnioskodawcę o umowy użyczenia lub dzierżawy pomieszczeń.

Oświadczenia

Przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji lub kolejny wpis niezbędne będzie także złożenie oświadczeń przewidzianych w art. 17 ust. 4 uzlz, dotyczących kompletności i prawdziwości danych zawartych we wniosku oraz znajomości i spełniania warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia określonego zlz wymaganych zapisami ustawowymi. Należy zauważyć, że przepisy art. 17 ust. 4 uzlz wskazują na tekst oświadczenia, które de facto składa się z dwóch oświadczeń o prawdziwości i kompletności danych zawartych we wniosku oraz wiedzy i spełniania warunków wykonywania działalności w zakresie prowadzenia zlz. Oświadczenie to zawiera następującą treść:

„Oświadczam, że:

  1. dane zawarte we wniosku o wpis do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt są kompletne i zgodne z prawdą;
  2. znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia zakładu leczniczego dla zwierząt określone w Ustawie z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz.U. z 2019 r., poz. 24)”.

Nawiązując do powyższych oświadczeń, należy mieć na względzie, że odpowiedzialność za ewentualne skutki w nich wyrażone ponosi osoba, której podpis widnieje pod oświadczeniem. Dlatego kilkakrotnie przed złożeniem wniosku oraz oświadczenia należy sprawdzić, czy wszystkie dane treściowe są prawidłowo zapisane oraz zgodnie z wiedzą, a także ze stanem faktycznym. Lekarz weterynarii powinien podpisać oświadczenie swoim imieniem i nazwiskiem.

Znajdź swoją kategorię

2601 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.