Wzrost zachorowań na ptasią grypę u kotów. Czy możliwa jest epidemia wśród ludzi?
Globalny przegląd prac badawczych, na podstawie danych zebranych od 2004 do 2024 r., wykazał 607 przypadków infekcji ptasiej grypy u kotów, prawie połowa z nich, aż 302 – zakończyła się śmiercią (wśród 12 gatunków kotów z 18 krajów). Współautorka badania, opublikowanego w Open Forum Infectious Diseases, dr Kristen Coleman wskazała jednak, że koty nie są pod tym względem aktywnie monitorowanie, a więc liczba zachorowań na ptasią grypę może być u nich znacznie większa. Co więcej, badacze podkreślili, że w ostatnich dwóch latach odnotowano drastyczny wzrost zakażeń wśród kotów..
Zespół badaczy z University of Maryland School of Public Health wskazuje, że zainfekowane koty cierpią na ostre zapalenie mózgu oraz objawy, które częstokroć mylone są ze wścieklizną. Warto również odnotować, że najbardziej śmiercionośny szczep grypy jest wysoce zaraźliwy wśród kotów i w aż 90% przypadków wiąże się z ich śmiertelnością.
W jaki sposób koty mogą zarazić się H5N1? Poprzez m.in. jedzenie zakażonych ptaków, surowego mięsa drobiowego, kontakt z mlekiem pochodzącym od zakażonych krów oraz od innych kotów.
Zespół badaczy jest również zaniepokojony możliwością rozprzestrzeniania się grypy ptaków wśród ludzi, choć obecnie nie odnotowuje się wysokiej śmiertelności wśród zakażonych tą chorobą (np. Stany Zjednoczone od 28 kwietnia 2022 r. do 6 stycznia 2025 r. odnotowały 66 przypadków ptasiej grypy u ludzi oraz jeden zgon). Naukowcy obawiają się jednak, że w miarę rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy i jego ewolucji może dojść do epidemii.
„Należy ściśle monitorować zakażenia wśród gatunków ssaków w częstym kontakcie z ludźmi” – wskazują autorzy badania.
Źródło: https://sph.umd.edu/news/bird-flu-study-points-risk-another-pandemic, https://www.infowet.pl/koty/172/koty_umieraja_w_ciszy_a_my_jestesmy_coraz_blizej_nowej_pandemii,2803.html
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii