Wścieklizna stanowi śmiertelne zagrożenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Wścieklizna stanowi śmiertelne zagrożenie

Wścieklizna wśród ludzi i psów jest chorobą nieuleczalną. Pomimo dostępnych szczepionek, z powodu wścieklizny przenoszonej przez psy, każdego roku na świecie umiera około 60 tysięcy ludzi, a co cztery na dziesięć ofiar to dzieci.

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Glasgow we współpracy z Ifakara Health Institute w Tanzanii i Global Animal Health Tanzania skupiły się na analizie danych dotyczących szczepień psów z dzielnicy Serengeti w Tanzanii w latach 2002-2022.

Naukowcy dowiedli, że w okręgach, gdzie szczepienia psów były przeprowadzane rutynowo, zachorowalność wśród ludzi na wściekliznę była zerowa lub bardzo niska. Przypadki wścieklizny zaczęto odnotowywać, kiedy psy na niektórych obszarach nie były szczepione przez ponad dwa lata. Przyczyną tego było przemieszczanie się psów z nieszczepionych obszarów do obszarów zaszczepionych.

Jedna z autorek badania, dr Elaine Ferguson stwierdziła: „Niestety wścieklizna krąży tak szeroko, że nawet jeśli chronisz niektóre wioski przez pewien okres, prawdopodobnie choroba powróci, rozprzestrzeniając się od psów domowych w pobliskich wioskach, które są nieszczepione. Oznacza to, że szczepienie psa musi być skoordynowanym wysiłkiem.”

W 2015 roku ogłoszono tzw. „cel zerowy”, zakładające eliminację do 2030 roku przypadków śmierci ludzi z powodu wścieklizny przenoszonej przez psy.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Do tej pory w Polsce stwierdzono 12 ognisk wścieklizny. 5 z nich odnotowano w województwie podkarpackim, natomiast 7 w województwie lubelskim. Ostatni przypadek wścieklizny potwierdzono 5 maja u lisa w województwie podkarpackim.

W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, a także nakazie szczepienia (zgodnie z nakazem prawa miejscowego) kotów w danych powiatach w województwie lubelskim oraz podkarpackim.

Źródło: https://www.gla.ac.uk/news/headline_1181020_en.html, https://www.infowet.pl/farmacja_i_gabinet/210/wscieklizna_nie_wybacza_gdy_wraca_zabija_bez_wyjatku,2844.html, https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-dot.-sytuacji-epidemiologicznej-odnosnie-wscieklizny-w-2025-roku.-/idn:2877

Warto przeczytać: Wścieklizna psów – epidemiologia, patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie oraz zagrożenie dla zdrowia publicznego

Poznaj nasze serwisy