Weterynaria w Terenie nr 1/2026 już dostępna!

Drodzy Czytelnicy
Dwadzieścia lat to naprawdę kawał czasu. To niemal całe pokolenie w życiu człowieka, ale też ogromny odcinek drogi w rozwoju polskiej weterynarii. Jubileuszowy numer „Weterynarii w Terenie” jest więc nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad tym, jak bardzo zmieniła się nasza branża w ciągu ostatnich dwóch dekad.
W wywiadzie zamieszczonym w tym wydaniu wspólnie wracamy do początku tej drogi i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, co wydarzyło się w polskiej weterynarii na przestrzeni ostatnich 20 lat. Zmiany są ogromne − od postępu w diagnostyce i terapii, przez dynamiczny rozwój specjalizacji, aż po zupełnie nowe spojrzenie na przyszłość naszego zawodu. Rozmawiamy również o tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może w najbliższych latach wpłynąć na praktykę weterynaryjną ‒ od wspomagania diagnostyki, przez analizę danych klinicznych, aż po organizację pracy lekarza w terenie. Dzisiejsza weterynaria to dziedzina nowoczesna, interdyscyplinarna i otwarta na technologie, które jeszcze niedawno wydawały się jedynie odległą wizją.
Z całego serca składam Redakcji „Weterynarii w Terenie” najserdeczniejsze gratulacje z okazji jubileuszu. Dziękuję za 20 lat konsekwentnego budowania przestrzeni, w której praktyka spotyka się z nauką, a lekarze weterynarii mogą czerpać inspirację, wiedzę i motywację do dalszego rozwoju. Życzę Państwu kolejnych lat pełnych pasji, sukcesów wydawniczych, wiernych Czytelników oraz nieustającej energii do tworzenia pisma, które od dwóch dekad stanowi ważny głos w środowisku weterynaryjnym.
Bieżący numer jubileuszowy jest wyjątkowo bogaty tematycznie. Znajdziemy w nim m.in. teksty poświęcone immunoterapii swoistej u koni, nowoczesnym technikom rozrodu, aktualnym zagadnieniom antybiotykoterapii w okresie zasuszenia bydła mlecznego oraz istotnym problemom chorób zakaźnych w produkcji trzody chlewnej. Nie zabrakło również tematów związanych z biznesem weterynaryjnym oraz relacji z najważniejszych konferencji branżowych.
To wydanie zdecydowanie warto przeczytać od deski do deski!
Na zakończenie chciałbym z dumą poinformować, że Polskie Towarzystwo Hipiatryczne otrzymało oficjalny przywilej organizacji Światowego Kongresu Chorób Koni (WEVA) 2028, który odbędzie się w Gdańsku, w Olivia Centre. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich lekarzy weterynarii, naukowców oraz praktyków z kraju i zagranicy do udziału w tym prestiżowym wydarzeniu. Będzie to wyjątkowy moment dla polskiej hipiatrii i całej weterynarii.
Życzę Państwu inspirującej lektury
oraz kolejnych lat wspólnego rozwoju naszej profesji.
prof. Artur Niedźwiedź
W numerze 1/2026 znajdziesz:
✓ Temat sezonu
Immunoterapia swoista u koni (ASIT, ang. allergen-specificimmunotherapy)
✓ 20-lecie „Weterynarii w Terenie”
20 lat „Weterynarii w Terenie” i 20 lat zmian w branży – rozmowa z prof. dr. hab. Arturem Niedźwiedziem
Wersja rozszerzona dostępna dla subskrybentów STANDARD: 20 lat „Weterynarii w Terenie” i 20 lat zmian w branży – rozmowa z prof. dr. hab. Arturem Niedźwiedziem
✓ VET- kwestionariusz
ASIT w praktyce klinicznej koni: od atopii po lipcówkę – rozmowa z lek. wet. Marcinem Jasiakiem
✓ Konie
Zastosowanie technik OPU, ICSI i kriokonserwacji zarodków jako szansa dla niepłodnych klaczy
✓ Bydło
Antybiotykoterapia w zasuszeniu bydła mlecznego
Nie tylko bydło i nie tylko Mycobacterium bovis – o gruźlicy u zwierząt
✓ STOPmastitis
XII Konferencja Stopmastitis.pl – wiedza, doświadczenie i praktyka w zarządzaniu stadami
✓ Małe przeżuwacze
Zastosowanie zapłodnienia in vitro w rozrodzie owiec – możliwości i ograniczenia
✓ Trzoda chlewna
Nowy system klasyfikacji sekwencji ORF5 wirusa zespołu rozrodczo-oddechowego świń 1 (PRRSV-1)
Biegunki wirusowe prosiąt ssących
Zakażenia paramyksowirusami u świń
✓ 3trzy3.pl – współpraca prasowa
Tu jest Rosalia! Jak radzić sobie z wysoce zjadliwym ogniskiem PRRS na fermie?
✓ VET-biznes
Działania strategiczne i intuicyjne a finanse w biznesie weterynarii terenowej
Bruceloza – sprawdź, jak zwalczać chorobę i na co uważać przy realizacji zabiegów profilaktyczno-leczniczych
✓ VET-relacja
XVIII Międzynarodowa Konferencja Hipiatryczna Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wyzwania w odchowie cieląt: dobrostan, płeć, a może inne czynniki?”
Konferencja VetWound 2026: Praktyka, która leczy
System doju a zdrowotność wymion krów – relacja z II konferencji eMastitis
Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie” i otrzymuj papierową wersję czasopisma
Zostań naszym subskrybentem, by móc czytać wszystkie artykuły „Weterynarii w Terenie” na VETkompleksowo.pl
Obserwuj nasze social media i nie przegap żadnej nowości
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z branżą!
POSTĘPOWANIA
w weterynarii


