Lekarz weterynarii w Europie: feminizacja, stres i trochę statystyki
Według badań Federation of Veterinarians of Europe (FVE), przeprowadzonych w okresie od października 2022 r. do kwietnia 2023 r. wśród członków FVE w 37 krajach europejskich, w Europie pracuje 328 494. lekarzy weterynarii – 0,42 na 1000 osób. Jest to młody zawód – większość lekarzy weterynarii ma mniej niż 45 lat (mediana wieku wynosi 44 lata), natomiast przeciętym lekarzem weterynarii jest kobieta w wieku 44 lat. Obecnie 65% lekarzy weterynarii to właśnie kobiety. Ocenia się, że ich udział w tym zawodzie od 2018 roku wzrósł o 7 % i trend ten będzie się utrzymywał.
Co więcej wynika z badania FVE – 66% europejskich lekarzy weterynarii pracuje w pełnym wymiarze godzin w praktyce, a 27% jest właścicielami lub partnerami prywatnych gabinetów (prawie 50% z nich ma ponad 15 lat doświadczenia).
Najczęstszym sektorem zatrudnienia lekarzy weterynarii jest praktyka kliniczna (63%) – głównie praktyka kliniczna dla małych zwierząt. Drugim najczęstszym sektorem zatrudnienia jest służba publiczna (14%), następnym edukacja i badania (6%) oraz przemysł (4%). Lekarze z największym doświadczeniem pracują w niezależnych praktykach, a tylko 16% w korporacjach lub w sieciach praktyk.
Wymagający zawód
Lekarze weterynarii wysoko oceniają swój wybór zawodu – przyznają mu średnią ocenę 7/10. Jednocześnie większość – ponad 90 % – twierdzi, że jest zestresowana.
Według badania FVE lekarze weterynarii spodziewają się większego popytu na swoje usługi w zakresie opieki nad zwierzętami towarzyszącymi i egzotycznymi, ale spadku popytu na opiekę weterynaryjną i leczenie koni, kóz i owiec (należy podkreślić, że jeszcze 30 lat temu dominowała medycyna dużych zwierząt gospodarskich), a jako obszary rozwoju widzą specjalistyczne usługi i telemedycynę.
Przewiduje się również duży popyt na szkolenia w zakresie umiejętności komunikacyjnych, biznesowych i cyfrowych.
– To z jednej strony wymagający zawód, zarówno w kontekście wysiłku towarzyszącego zdobywaniu wiedzy i nieustannemu podnoszeniu kwalifikacji, ale z drugiej – dający wiele możliwości. Nie każdy od razu musi otwierać prywatną praktykę, bo wielu naszych absolwentów zwykle najpierw zdobywa doświadczenie u starszych kolegów i koleżanek. Każdy jednak znajdzie tu przestrzeń dla siebie i powołanie, z którym wiąże się satysfakcja – podkreśla dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, dr hab. Stanisław Dzimira, prof. uczelni.
Źródło: https://upwr.edu.pl/aktualnosci/lekarz-weterynarii-zawod-wysoko-oceniany-4586.html
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii