Główny Lekarz Weterynarii apeluje
W związku z rozpoczynającym się wiosennym redykiem owiec na terenach Polski południowej oraz zagrożeniem pryszczycy z terytorium Słowacji (gdzie w 2025 roku wystąpiły liczne ogniska choroby), Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie ostrożności.
Główny Lekarz Weterynarii apeluje o powstrzymanie się od kontaktu ze zwierzętami osoby, które w ciągu ostatnich dwóch dni miały kontakt lub uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne, nieużywanie sprzętu oraz narzędzi do obsługi zwierząt wykorzystywanych w innych gospodarstwach, powstrzymanie się od wypasu stad łączonych. Jeżeli natomiast dojdzie do wypasu stad pochodzących z różnych gospodarstw, należy zgłosić taki wypas do właściwego kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wskazując przy tym liczebność zwierząt w każdym ze stad i każdą zmianę lokalizacji wypasu.
Co więcej, Główny Lekarz Weterynarii apeluje, aby regularnie oczyszczać i odkażać sprzęt oraz narzędzia wykorzystywane do obsługi zwierząt, uniemożliwiać osobom postronnym wchodzenie na tereny, gdzie przeprowadzany jest wypas owiec, zabezpieczać pastwiska przez możliwością dostania się do nich dzikich zwierząt oraz przede wszystkim – wykonywanie codziennego przeglądu stanu zdrowia zwierząt.
Pryszczyca – jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce?
W najnowszym komunikacie Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW podano, że w Polsce w dalszym ciągu nie ma podejrzeń zakażenia wirusem pryszczycy. Pomimo tego nadal utrzymywane są środki ostrożności i kontynuowane są kontrole na siedmiu przejściach granicznych.
Co więcej, Zespół Zarządzania Kryzysowego, wskazał, że przez Polskę dalej będzie procedowana sprawa zakazuj przywozu z Polski (oraz Chorwacji, Czech, Słowenii, Rumunii) do Węgier produktów rolnych. W komunikacie MRiRW, wskazano, że „zakaz wprowadzony przez stronę węgierską jest bezpodstawny, ponieważ w Polsce nie stwierdzono dotychczas pryszczycy, a ograniczenia handlowe podejmowane przez Polskę w stosunku do ognisk występujących na Węgrzech zakończyły się już w kwietniu”. Takie ograniczenia mogą bowiem przyczynić się do ponoszenia strat zarówno przez hodowców, jak i przedsiębiorców.
Od 2 maja również nie odnotowano w Polsce nowych zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków
Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/main/komunikaty/Apel-Glownego-Lekarza-Weterynarii-w-zwiazku-z-rozpoczetym-redykiem-owiec-i-zagrozeniem-pryszczyca-FMD/idn:2879, https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca—aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-13-maja-2025-r
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii