Zwężenie tętnicy płucnej u świni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwężenie tętnicy płucnej u świni

Wady wrodzone serca u świń są spotykane rzadko, szacuje się, że stanowią one 4,35% ogółu wad wrodzonych u świń. We wcześniejszych badaniach nie udało się wykryć związku poszczególnych wad wrodzonych serca świń ani z rasą świni, ani też z płcią. Większość prosiąt z wadami wrodzonymi serca rozwija się gorzej, mają słabszy apetyt, są mniej aktywne, dyszą i często giną nagłą śmiercią sercową. Jednakże czas pojawienia się i nasilenie objawów klinicznych zależą od stopnia nasilenia wady. Zwężenie tętnicy płucnej stanowi jedną z najrzadszych wad wrodzonych serca u świń i stanowi 1-4% wszystkich wrodzonych wad serca u tego gatunku zwierząt (1, 3).

Opis przypadku

W ramach realizacji projektu Strategmed VALE zakupiono świnię domową o masie 51 kg. Świnia była prawidłowo rozwinięta fizycznie, nie odbiegała od pozostałych świń przybyłych jednocześnie z nią do Kliniki również w zakresie zachowania. Nigdy nie zauważono objawów chorobowych ani u niej, ani u jej rodzeństwa, ani u rodziców. Podczas osłuchiwania świni (po jej uprzednim spremedykowaniu) stwierdzono obecność szmeru skurczowego, lewostronnego, słyszalnego najlepiej u podstawy serca. Szmer był stosunkowo cichy i był słyszalny tylko w 3. przestrzeni międzyżebrowej. Badanie echokardiograficzne pozwoliło na stwierdzenie wady wrodzonej serca w postaci zwężenia zastawki tętnicy płucnej (ryc. 1-2).

Dyskusja

Zwężenie zastawki tętnicy płucnej jest u świń wielką rzadkością. Wcześniejsze nieliczne badania wskazują, że najczęściej spotykane są zaburzenia rozwojowe przegród serca: przegrody międzykomorowej lub przegrody międzyprzedsionkowej, a czasem obu przegród jednocześnie (tab. 1).

Tab. 1. Częstość występowania wad wrodzonych serca u świń

Ponieważ u świń nie prowadzi się profilaktycznych przyżyciowych badań serca i w ogóle niezwykle rzadko wykonuje się badania kardiologiczne, nie wiemy, ani jaka jest częstość występowania poszczególnych wad, ani nie ma opracowanych standardów oceny stopnia ciężkości tych w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy