Zwalczanie chorób zakaźnych na dużych fermach zaczyna się od prewencji – lek. wet. Andrzej Radziwon

W tym wydaniu o konsekwencjach chorób układu oddechowego bydła i możliwościach ich zapobiegania u cieląt rozmawiamy z lek. wet. Andrzejem Radziwonem.
Andrzej Radziwon – lekarz weterynarii, specjalista chorób przeżuwaczy z 28-letnim doświadczeniem, absolwent SGGW w Warszawie. Specjalizację z zakresu chorób przeżuwaczy ukończył na Uniwersytecie Weterynaryjnym w Budapeszcie. Pracował na dużych fermach trzody chlewnej i głównie na fermach bydła mlecznego. Od pierwszych lat pracy zawodowej skupiał się na procesach uwalniania stad bydła od chorób zakaźnych (IBR, BVD) i profilaktyce chorób zakaźnych na dużych fermach bydła mlecznego. Podczas pracy w terenie współpracował z wieloma firmami farmaceutycznymi przy próbach terenowych nowych produktów. Obecnie pracuje jako Regionalny Manager Techniczny związany z produktami dla przeżuwaczy w firmie MSD Animal Health. Mieszka na Węgrzech, ale pracuje w regionie Europy Środkowej, głównie w Polsce i na Węgrzech.
Choroba układu oddechowego bydła (BRD) to złożone, wieloczynnikowe schorzenie układu oddechowego bydła, powodujące stan zapalny i uszkodzenie tkanek płuc i górnych dróg oddechowych. Jest najczęstszą przyczyną upadków cieląt powyżej pierwszego miesiąca życia, mającą negatywny wpływ na wzrost i wydajność zarówno bydła mięsnego, jak i mlecznego.
Jak się zaczęła Pana przygoda z chorobami zakaźnymi?
Dyplom lekarza weterynarii otrzymałem w marcu 1995 roku, a [...]
Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Mogą zainteresować Cię również
107
ALGORYTMY
POSTĘPOWANIA
w weterynarii
POSTĘPOWANIA
w weterynarii