Złote standardy częścią zawodu ‒ dr. n. wet. Zbigniew Kuberka

Wyszukaj w serwisie

Złote standardy są elementarną częścią naszego zawodu ‒ rozmowa z dr. n. wet. Zbigniewem Kuberką

Afrykański pomór świń to słowa, które spędzają sen z oczu wielu lekarzom. Czy istnieją jakieś mechanizmy obronne u świń, które mogą nam pozwolić podjąć skuteczną walkę z ASF? Czy pozostaje nam czekać na szczepionkę?

Od lutego 2014 roku z powodu ASF nasz świński świat się zmienił. Na początku uczyliśmy się tej choroby w jej najgorszym, terenowym wydaniu, i pomimo że obecnie dużo o niej wiemy, to wiedza ta póki co nie przełożyła się na satysfakcjonujące rozwiązania. Powodem tego nie jest opieszałość ludzka, a fakt, że wirus z immunologicznego punktu widzenia jest geniuszem potrafiącym oszukać układ obronny świń. Przez te kilka lat wirus ASF zadomowił się w naszym kraju i czuje się w nim bardzo dobrze. Jak wcześniej wspominałem, brakuje nam skutecznej szczepionki przeciwko tej niezwykle groźnej chorobie.

O zgrozo, chciałbym się mylić, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości również nie będziemy jej posiadać. W populacji dzików notuje się osobniki immunokompetentne, które nie padły po kontakcie z wirusem ASF, i tym samym przezwyciężyły infekcję nim wywołaną. Pomimo że immunologia tej choroby jest skomplikowana, uważam, że właśnie te osobniki są kluczem do stworzenia skutecznej szczepionki.

Spoglądając z szerszej perspektywy na leczenie trzody chlewnej, czy są jakieś metody diagnostyczne, które śmiało można określić dziś jako rewolucyjne i na pewno warto uważniej im się przyglądać?

Diagnostyka to niezmiernie ważny i pierwszy [...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy