Zakażenia Lawsonia intracellularis – zagrożeniem dla efektywności tuczu świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakażenia Lawsonia intracellularis – zagrożeniem dla efektywności tuczu świń

W literaturze przypadki L. intracellularis, patogenu diagnozowanego w hodowli świń na całym świecie na skalę masową, opisywane są przez wielu autorów. Wysoka seroprewalencja w stadach podstawowych w Europie, Chinach i Ameryce Północnej dowodzi powszechnego występowania tego typu zakażeń u trzody chlewnej (19), choć podobne przypadki stwierdza się także u człowieka oraz wielu innych gatunków zwierząt, tj.: konie, króliki, chomiki, fretki, szczury, psy, myszy, świnki morskie, owce, ptaki. Jednak to zakażenia L. intracellularis diagnozowane w stadach świń stanową największy problem ekonomiczny (12).

Występowanie adenomatozy jelitowej (rozrostowego zapalenia jelit) będące wynikiem zakażeń L. intracellularis to poważne zagrożenie dla opłacalności hodowli świń również w Polsce. Urosło ono do rangi problemu szczególnie w czasie, gdy znaczna część hodowców podejmuje się tuczu warchlaków pochodzących z Europy Zachodniej (gdzie powszechnie występuje adenomatoza) po rezygnacji z produkcji w cyklu zamkniętym. Przemieszczenia warchlaków na duże odległości, tworzenie nowych grup produkcyjnych, zmiana warunków zoohigienicznych oraz żywienia stanowią istotne czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia adenomatozy w stadach świń.

Znajduje to również potwierdzenie w licznych obserwacjach terenowych lekarzy praktyków. Drugim istotnym problemem związanym z tą chorobą jest wciąż słaba diagnostyka adenomatozy w rodzimych stadach średnich i małych. Brak świadomości występowania zakażeń w stadzie to także brak działań zaradczych (immunoprofilaktyki i stosownej terapii). W efekcie wzrasta znacznie zużycie paszy w takich stadach i obniżają się parametry tuczu. Dowodem tego są często stwierdzane zmiany poubojowe potwierdzające występowanie licznych zakażeń podklinicznych L. intracellularis w Polsce, na podstawie obserwacji własnych, jak i dostępnej literatury.

L. intracellularis jest bakterią Gram-ujemną pasożytującą bezwzględnie wewnątrzkomórkowo, została ona odkryta i opisana w l...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2787 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy