Z pasją w teren. Rozmowa z lek. wet. Kurtem Bachem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Z pasją w teren. Rozmowa z lek. wet. Kurtem Bachem

Większość kulawizn dotyczy kończyn miedniczych. Jakie czynniki zwiększają ich podatność w tym zakresie?

Większość przypadków kulawizny spowodowana jest przez urazy rogu w bocznej racicy kończyn tylnych lub DD w racicach kończyn tylnych. Ze względu na to, że kończyny tylne przez większość dnia mają kontakt z gnojowicą i są przez większość czasu brudne, bariera skórna jest osłabiona i wzrasta ryzyko wystąpienia DD. Boczne racice kończyn tylnych są zazwyczaj większe niż przyśrodkowe i w związku z tym są też bardziej obciążone. Dodatkowo pogłębia to krowia postawa kończyn, która występuje u większości krów mlecznych.

Czas podjęcia leczenia jest najważniejszy w zapobieganiu wystąpienia kulawizny kończyn tylnych, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z DD, czy urazami rogu. W obu przypadkach należy podjąć działania szybko i dobrać odpowiednie leczenie.

W Polsce dość częstymi problemami są zanokcica oraz wrzody podeszwy rogowej racicy. Jakie czynniki są uważane za dominujące w zakresie kulawizn poza granicami Polski?

W większości krajów europejskich i w Ameryce Północnej najczęściej występujące problemy będące przyczyną kulawizn to DD oraz wrzód podeszwy. W Irlandii, Nowej Zelandii i innych krajach, w których dominuje chów pastwiskowy, głównym problemem jest choroba białej linii, często skutkująca wystąpieniem ciężkiej kulawizny. Z kolei w tych krajach DD jest rzadkim schorzeniem.

Jakie są główne przyczyny zakażeń na tle bakteryjnym w obrębie racic? Jakimi czynnikami zmniejszającymi [...]
Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy