Kluczem do sukcesu jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby
– rozmowa z dr. hab. Piotrem Sławutą, prof. UPWr

Dr hab. Piotr Sławuta, prof. UPWr, jest specjalistą chorób psów i kotów oraz adiunktem w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ponadto przyjmuje pacjentów w Klinice Uniwersyteckiej.
Czy istnieją jakieś szczególne wyzwania związane z diagnozowaniem chorób u kotów, biorąc pod uwagę ich specyficzną naturę i zachowanie?
Wciąż jest to diagnostyka chorób nerek, zarówno ich ostrego uszkodzenia (AKI, ang. acute kidney injury), jak i przewlekłej choroby. Kluczem do sukcesu jest jak najwcześniejsze rozpoznanie i jak najszybsze wdrożenie leczenia. Tutaj istotny jest również problem rozpoznawania kwasicy metabolicznej, która w przebiegu chorób nerek pojawia się jako powikłanie i wciąż stanowi problem diagnostyczny oraz terapeutyczny.
Mówi się, że koty świetnie ukrywają swoje dolegliwości zdrowotne, jak i ból. Czy to prawda? Jakie zmiany w zachowaniu kotów mogą sugerować problem zdrowotny, który wymaga interwencji weterynaryjnej?
Tak, to prawda. Przede wszystkim dotyczy to chorób stawów i całego aparatu ruchu. Zaskoczyły mnie badania, w których na podstawie badania radiologicznego wykazano, że u prawie 70% kotów w wieku powyżej 10 lat, występują zmiany w [...]
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii