Specjaliści trzody chlewnej po raz trzeci spotkali się w Krakowie! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Specjaliści trzody chlewnej po raz trzeci spotkali się w Krakowie!

specjaliści specjalistom
fot. archiwum redakcji
21 czerwca 2022 roku w Krakowie w hotelu Metropolo by Golden Tulip po raz trzeci spotkali się specjaliści zdrowia trzody chlewnej. Konferencja Specjaliści Specjalistom trwała dwa dni i podzielona była na pięć sesji wykładowych. Prelekcje prowadzili wybitni krajowi i zagraniczni specjaliści, którzy prezentowali swoje poglądy także w ramach dwóch sesji okrągłego stołu

Wydarzenie rozpoczęto od oficjalnego przywitania gości przez organizatorów, a następnie otwarto I sesję wykładową, której tematem przewodnim było nowe podejście do zwalczania chorób zakaźnych świń. Przez półtorej godziny uczestnicy mieli okazję wysłuchać aż trzech wykładów – Hansa Nauwyncka z Belgii (Wpływ rady świń i genotypu wirusa na interakcję PCV2 z komórkami docelowymi; jak wyniki badań naukowych wykorzystać w praktyce?), Marcina Łukaszewicza z UPWr (Postbiotyki alternatywą dla antybiotyków?) i Juhle-Marike Buch z Niemiec (Poliserositis i poliartritis u prosiąt; przyczyny, rozpoznawanie, leczenie).

Po dyskusji i przerwie kawowej, w trakcie której otwarto wystawę, przystąpiono do sesji II – Efektywne zarządzanie produkcją dużych grup prosiąt. Podczas sesji swoje prelekcje wygłosili: Said El Bohdidi z Hiszpanii (Jak Hiszpania osiągnęła efektywną produkcję prosiąt), Janusz Wojtczak z Poznania (Punkty krytyczne w rytmicznej produkcji dużych grup warchlaków) oraz Rodrigo Otavio Silveira Silva z Brazylii (Clostridium difficile – problem teoretyczny czy praktyczny?).

Ostatnia sesja tego dnia rozpoczęła się po przerwie obiadowej i dotyczyła możliwości ograniczenia stosowania antybiotyków, a temat ten przybliżyli uczestnikom: Artur Zalewski (One Helath Consulting), Arunee Thanasarasakulpong z Wielkiej Brytanii, Friederike Schmelz z Niemiec oraz Daniel Korniewicz z Kiszkowa. Tradycyjnie po sesji odbyła się dyskusja, a zaraz po niej specjalny panel dyskusyjny na temat sposobów i narzędzi wykorzystywanych w celu ograniczenia stosowania antybiotyków w chowie świń. Pierwszy dzień zakończono uroczystą kolacją.

Drugiego dnia Konferencji na uczestników czekały jeszcze dwie sesje wykładowe. Pierwszą pt. Afrykański pomór świń – dziki i możliwości eradykacji otworzył Paweł Niemczuk (GIW), a następnie na mównicy pojawili się Krzysztof Jażdżewski (GIW), Grzegorz Woźniakowski (UMK Toruń) oraz Jean-Charles Baglione z Francji. Ostatnia, piąta sesja, omawiała problem racjonalnego stosowania antybiotyków w zwalczaniu chorób układu oddechowego u świń, a swoje prezentacje wygłosiły Grażyna Kusior (Lublin) oraz Paulina Abramowicz-Pindor (Warszawa). Przed oficjalnym podsumowaniem Konferencji przez organizatorów odbył się również panel dyskusyjny na temat tego, jak zwalczać choroby układu oddechowego w cyklu zamkniętym i otwartym.

Wydarzenie tradycyjnie spotkało się z pozytywnym odbiorem. W przerwach między wykładami można było podyskutować z innymi lekarzami specjalistami lub przedstawicielami firm, których frekwencja na wydarzeniu była imponująca.


Opracowała: Karolina Osys

specjaliści specjalistom

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy