Wybrane aspekty związane ze zwalczaniem PRRS na Węgrzech - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane aspekty związane ze zwalczaniem PRRS na Węgrzech

Występowanie PRRS na świecie oraz ewolucja wirusa

Pomimo ponad 30 lat od identyfikacji po raz pierwszy zespołu rozrodczo-oddechowego świń (ang. porcine reproductive-respiratory syndrome, PRRS) w Stanach Zjednoczonych (USA) w 1987 roku stanowi on nadal jeden z najważniejszych czynników chorobowych układu oddechowego i rozrodczego świń (2, 3, 9). Obserwowane w późniejszym czasie ogniska choroby w 1989 i 1990 roku w Azji oraz w Europie potwierdziły globalne znaczenie tej jednostki zakaźnej.

Wirus PRRS (PRRSV) należy do rodzaju Arterivirus w obrębie rodziny Arteriviridae. Pod względem różnorodności genetycznej wirusa wyróżnia się szczepy należące do typu 1 (europejskiego) np.: Lelystad oraz 2 (północno-amerykańskiego) np.: VR-2332 (2, 3, 14, 16). W związku z wysokim zróżnicowaniem genetycznych obu typów wirusa (homologia sekwencji nukleotydowej genomu na poziomie 60%) w 2016 roku typ 1 i 2 wirusa PRRS zaklasyfikowano do 2 oddzielnych gatunków w obrębie rodzaju Porartevirus. Olbrzymie wyzwanie stanowią również wysoce patogenne (HP) szczepy wirusa krążące w populacji trzody chlewnej w Rosji i krajach Europy Wschodniej, jak również w Chinach i Wietnamie. Biorąc pod uwagę badania retrospektywne przeprowadzone w USA, należy stwierdzić, że wirus PRRS mógł krążyć w populacji trzody chlewnej wiele lat wcześniej przed jego wykryciem.

Wydaje się, że wyodrębnienie dwóch zróżnicowanych pod względem genotypowym szczepów wirusa mogło mieć miejsce na początku lat 80. Biorąc pod uwagę szybką ewolucję wirusa PRRS, stwierdzono, że jest on jednym z najbardziej zmiennych RNA-wirusów (14, 16). Obecnie straty spowodowane występowaniem PRRS mają olbrzymie znaczenie na opłacalność produkcji w USA, Europie, w tym i w Polsce, gdzie po raz pierwszy chorobę zaobserwowano w 1992 roku (6, 8-10). Przeprowadzone w 2010 roku przez Karniychuk i wsp. badania (5) wskazują na ciągły proces ewolucji szczepów PRRSV należących do typu 1, ponieważ wyizolowany w 2007 roku na Białorusi szczep JP-...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy