Wszyscy gramy do jednej bramki – lek. wet. Oskar Pietrasina

Wyszukaj w serwisie

Wszyscy gramy do jednej bramki – rozmowa z lek. wet. Oskarem Pietrasiną

Oskar Pietrasina
fof. W. Drewniak

Lek. wet. Oskar Pietrasina jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wraz z żoną prowadzi Gabinet Weterynaryjny w Wielkopolsce, w którym zespół młodych i zaangażowanych lekarzy stara się wspólnie rozwiązywać współczesne problemy gospodarstw bydła mlecznego. Swoją dalszą karierę zawodową wiąże z propagowaniem i wdrażaniem programów profilaktycznych oraz optymalizacją zarządzania stadami bydła mlecznego. Wśród jego zainteresowań znajdują się rozród i chirurgia bydła oraz piłka nożna.

Zrogowacenia i uszkodzenia mechaniczne nie są dla lekarzy weterynarii pracujących ze stadami niczym nowym i niespodziewanym. Jednak każde przerwanie integralności naskórka to ryzyko infekcji i stanów zapalnych. Jakie objawy podczas badania powinny nakierować lekarza na to, że ma do czynienia z czymś wybiegającym poza znane mu jednostki chorobowe?

Uwagę lekarza powinny przykuć już informacje zebrane z wywiadu lekarskiego. „Podejrzane sztuki” to przede wszystkim jałówki w okresie powycieleniowym. Zwracam uwagę, że obserwowane zmiany szybko się rozprzestrzeniają, obejmując coraz to większy obszar. Zmiany mają charakter zakaźny i zaczynają się pojawiać u innych zwierząt w stadzie, które znajdują się w grupie predysponowanej do zakażenia.

W przypadku opisanym w artykule Martwica niedokrwienna strzyków… mamy do czynienia z niezwykle ciekawą jednostką chorobową, która wymaga dalszych, szeroko zakrojonych badań. Jak groźna dla stada jest martwica niedokrwienna strzyków?

[...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy