Właściwa profilaktyka i leczenie mastitis w zasuszeniu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Właściwa profilaktyka i leczenie mastitis w zasuszeniu

Profilaktyka mastitis w zasuszeniu

Zarządzanie okresem zasuszenia zmienia się na przestrzeni ostatnich lat. Dzieje się to między innymi za sprawą dostępu do danych, jakie są oferowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM). Tego typu dane są wykorzystywane do analiz efektywności leczenia, skuteczności profilaktyki w zasuszeniu na całym świecie. Należy jednak pamiętać, że podstawą dobrych wyników uzyskiwanych w okresie zasuszenia jest dobry status immunologiczny zwierząt. Przez szereg lat naukowcy opracowywali składy szczepionek na mastitis. Ich dobra efektywność jest potwierdzona zwłaszcza wobec E. coli, Streptococcus uberis, Staphylococcus aureus (Gomes, 2016). Choć często spodziewane efekty są silnie uzależnione od szeregu czynników zależnych bezpośrednio od warunków panujących w samej fermie.

Oprócz działań immunomodulujących podstawą działań profilaktyczno-lekarskich pozostaje stosowanie czopów z azotanem bizmutu (Rabiee, 2013) lub innych rozwiązań opartych na związkach pochodzenia naturalnego. Stosowanie czopów imitujących działanie czopa keratynowego, bezdyskusyjnie, obniża po wycieleniu odsetek podklinicznych i klinicznych infekcji gruczołu mlekowego (Woolford, 1998, Huxley, 2002, Parker, 2007, Runciman, 2010). Należy jednak pamiętać, że niesterylne podawanie tub dowymieniowych symulujących tworzenie czopa może doprowadzić do większego odsetka nowych zapaleń po wycieleniu i w związku z tym obserwowany efekt może być odwrotny od zakładanego (Crispie, 2004). Doświadczenia własne wskazują, że zjawisko niesterylności podania tub dowymieniowych jest bardzo często spotykane.

Dobrostan krów w okresie zasuszenia

Znaczenie dobrostanu u krów wzrasta na przestrzeni ostatnich lat. Jednym z powodów są uregulowania prawne dyrektywy Rady Europejskiej 98/58/WE z dnia 20.07.1998 roku regulującej dobrostan zwierząt gospodarskich na terenie całej Unii Europejskiej. Dobrostan to spełnienie pięciu punktów (FAWC 1992): wolności od gło...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy