Zakaźne przyczyny biegunek u świń – drugoplanowe patogeny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakaźne przyczyny biegunek u świń – drugoplanowe patogeny

Cirkowirusy

Warto również wspomnieć o roli cirkowirusa świń typu 2 (PCV2) w występowaniu biegunek po odsadzeniu. Zakażenia cirkowirusowe u świń mogą przebiegać z bardzo różnymi objawami, dotyczącymi różnych układów i narządów. Jako jedną z postaci cirkowirozy przez wiele lat wyróżniano tzw. zapalenie jelit związane z PCV2 (PCV2-ED – PCV2 enteric disease). Podstawą rozpoznania PCV2-ED było stwierdzenie u świń w tym samym czasie występowania biegunki; ziarniniakowego zapalenia jelit i zmniejszenia ilości limfocytów w kępkach Peyera niewystępujących w pozostałej tkance limfatycznej; umiarkowanej lub wysokiej ilości PCV2 w błonie śluzowej jelit lub kępkach Peyera (12).

W ostatnich latach badania wykazały, że objawy ze strony przewodu pokarmowego są częścią choroby ogólnoustrojowej (PCV2-SD – PCV2 systemic disease), której pozostałe objawy były mniej nasilone lub pozostały niezauważone (13). Niemniej jednak przypadki takie są odnotowywane dość powszechnie i dlatego warto pamiętać, że cirkowirusy również mogą powodować biegunki u świń.

Większość przypadków zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego związanych z zakażeniem PCV2 obserwowano u świń w wieku 8-16 tygodni. Ze względu na to oraz na objawy kliniczne i zmiany sekcyjne (zgrubiała błona śluzowa jelit, powiększenie węzłów chłonnych krezkowych) bardzo często przypominały one podostrą postać rozrostowego zapalenia jelit, którego czynnikiem etiologicznym jest L. intracellularis. Należy pamiętać, że jest to choroba wieloczynnikowa, w której kluczowe jest zakażenie PCV2, ale do jej pełnego rozwinięcia wymagane są zwykle także inne czynniki (13).

Większe znaczenie PCV2 ma jednak nie jako czynnik pierwotny, ale jako czynnik sprzyjający i wyzwalający objawy ze strony przewodu pokarmowego na tle zakażeń innymi drobnoustrojami. Uogólniona infekcja tkanki limfatycznej przez PCV2 prowadzi do wyczerpania jej zdolności obronnych, szczególnie w jelitowych kępkach Peyera i krezkowych węzłach chłonnych. Skutkiem tego j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy