Szerzenie się, profilaktyka i terapia ważnych ekonomicznie chorób układu oddechowego świń (pleuropneumonia, mykoplazmowe zapalenie płuc)

Szerzenie się, profilaktyka i terapia ważnych ekonomicznie chorób układu oddechowego świń (pleuropneumonia, mykoplazmowe zapalenie płuc)

Choroby układu oddechowego świń są ważnym problemem zdrowotnym i – w konsekwencji – ekonomicznym w chowie świń. Przyczyny wysunięcia się tej grupy chorób na czoło problemów zdrowotnych to, przede wszystkim, mająca miejsce w Europie około 30 lat temu zmiana systemu chowu świń z drobnotowarowego na średnio- i wielkotowarowy oraz potęgujący się z roku na roku krajowy i międzynarodowy obrót trzodą chlewną. Oba wymienione czynniki ułatwiły krążenie wszystkim patogenom świń. Dodatkowo, poprzez komasację produkcji, stworzone zostały warunki do długotrwałego utrzymywania się i krążenia czynników chorobotwórczych w populacji świń, ze względu na istnienie, w obrębie liczącego kilka czy kilkanaście tysięcy osobników stada, subpopulacji zwierząt charakteryzujących się różnym poziomem odporności przeciwzakaźnej.

Nasilenie się problemu występowania chorób układu oddechowego jest również związane z pojawieniem się nowych oraz upowszechnieniem występowania „starych” czynników immunosupresyjnych, takich jak: wirus PRRS, cirkowirus świń, Mycoplasma hyponeumoniae (Mhp) oraz innych. Nie należy zapominać o tym, że samo przebywanie zwierząt w dużych grupach, jak też nadmierne ich zagęszczenie są przyczynami tak zwanego „stresu immunologicznego” i związanej z tym immunosupresji, co także sprzyja długotrwałemu krążeniu i utrzymywaniu się czynników patogennych w populacji zwierząt.

Aktualnie bardzo rzadko mamy do czynienia z tak zwanymi chorobami monoetiologicznymi, czyli chorobami, których przyczyną jest jeden czynnik etiologiczny. Z reguły w stadach wielkotowarowych spotykamy się z jednoczesnymi zakażeniami kilkoma różnymi drobnoustrojami. Określamy to najczęściej pojęciem „zakażenia mieszane”. Zazwyczaj przebieg zakażeń mieszanych jest ostrzejszy, niż ma to miejsce w przypadku zakażeń jednoważnych (monoetiologicznych), które w warunkach terenowych stwierdzane są rzadko. Jak wskazują na to zebrane dane, mechanizmy niekorzystnego oddziaływania infekcji mieszanych na funkcjonowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy