Synchronizacja rui podstawą wysoko wydajnej hodowli świń

Synchronizacja rui podstawą wysoko wydajnej hodowli świń

Inseminacja

W trakcie stymulacji przyjęto następujące zasady kwalifikowania samic do inseminacji:

wiek loszki powyżej 220. dnia życia;

waga loszek w dniu krycia powyżej 130 kg m.c.;

inseminacja w 3. obserwowanej rui.

Badając długość pochwy kalibrowanymi kateterami, u znacznej liczby samic wykazaliśmy, że w trzeciej rui długość ta wynosi zawsze powyżej 25 cm. Długość pochwy w pierwszej i drugiej rui była mniejsza. Potwierdzono zatem wcześniejsze badania dr Carmen de Alba z firmy KUBUS (Hiszpania), że długość pochwy może świadczyć o dojrzałości płciowej samicy. Jak twierdzą badacze hiszpańscy, może mieć również wpływ na plenność.

Prowadząc dokładną rejestrację terminów rui i czasu trwania 1., 2. i 3. rui, odkryto ciekawą zależność, którą obrazuje tabela 1 (s. 32).

Tabela 1. Terminy rui i czas jej trwania

To niezmiernie ważne odkrycie pozwoliło nam na opracowanie optymalnej strategii inseminacji polegające na wykonywaniu zabiegów krycia w 0 h i 24 h rui. Loszki inseminowaliśmy zawsze w trzeciej rui, a skuteczność wyproszeń przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Była rewelacyjna – na poziomie 95%.Analizując wyniki, niezmiernie ważny był fakt, by zabiegi inseminacyjne zawsze wykonywane były w trzeciej rui.

Po zarejestrowaniu rui loszki przeganiano ponownie do sektorów wyciszenia rui. Tutaj pozbawione były kontaktu z knurami i otrzymywały obniżoną dawkę paszy, zadawaną tylko 2 razy dziennie.

Precyzyjna dokumentacja zootechniczna pozwalała na przewidywanie terminów kolejnych rui. Na 5-7 dni przed kolejną spodziewaną rują loszki ponownie przepędzano do sektora stymulacji i wszystkie czynności powtarzano. Tak postępowano aż do trzeciej rui, w której samice inseminowano.

Odkryto kolejną zależność. Wcześniejsze umieszczenie loszek w sektorze stymulacji i kontakt z knurem (ten element stymulacji uważam za najważniejszy) spowodowały skrócenie okresu międzyrujowego o 1-2 dni. Obserwacje produkcyjne samic wykazały, że w tej grupie loszek p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy