Najnowsze informacje na temat grypy świń
Grypa świń jest ostrą wirusową chorobą zakaźną świń wywoływaną przez wirusy grypy typu A. Te pneumotorpowe wirusy należą do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus. Wirusy grypy typu A na podstawie głównych glikoprotein powierzchniowych, hemaglutyniny i neuraminidazy są klasyfikowane do różnych podtypów. Wirus grypy świń (SIV), podobnie jak wirusy występujące u ludzi, cechuje się dużą zmiennością budowy antygenowej, co w znaczącym stopniu utrudnia profilaktykę swoistą grypy. Wirus grypy świń posiada otoczkę złożoną od wewnątrz z białka matrycowego (M1), które jest głównym białkiem strukturalnym, od zewnątrz zaś z warstwy lipidowej oraz wypustek białkowych: hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N). Dzięki hemaglutyninie wirus może połączyć się z odpowiednimi receptorami komórkowymi, co umożliwia jego wnikanie do komórek gospodarza. Neuraminidaza bierze udział w pierwszej fazie zakażenia i spełnia także istotną rolę przy uwalnianiu wirusów potomnych z zakażonych komórek.
W populacji trzody chlewnej krąży kilka podtypów wirusów grypy świń, w tym trzy główne podtypy: H1N1, H1N2, H3N2. Ich genotypy można dalej określać na podstawie sekwencji genów poszczególnych segmentów RNA wirusa, ostatecznie poddając sekwencje analizie filogenetycznej. Dotychczas zidentyfikowano 18 różnych typów H i 11 N, które rozróżnia się na podstawie antygenów i genów. Tylko kilka z nich występuje jednak powszechnie u świń. Od kombinacji postaci H i N w wirusie zależy jego podtyp.
Do 2009 roku w europejskiej populacji świń krążyły trzy główne podtypy wirusa SIV: wirus avian-like (pochodzenia ptasiego) (av) H1N1, reasortant (r) H3N2 i wirus ludzki (hu) H1N2. Wdaje się, że to [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii