Autoszczepionki w zwalczaniu chorób świń

Autoszczepionki w zwalczaniu chorób świń

Obecnie ograniczenia w stosowaniu antybiotyków w medycynie weterynaryjnej są częstym tematem pojawiającym się w mediach oraz omawianym przez opinię publiczną. Temat ten, częściej poruszany w krajach Europy Zachodniej, wpływa na politykę nie tylko poszczególnych krajów, ale także całej Unii Europejskiej. Zmusza to lekarzy i producentów do sięgania po rozwiązania alternatywne.

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby ważne jest ograniczenie występowania czynników ryzyka w hodowli trzody chlewnej, co możemy osiągnąć poprzez przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz szczepienia. Profilaktyka chorób zakaźnych zwierząt poprzez stosowanie szczepionek jest praktykowana od dziesięcioleci i okazała się jednym z najbardziej efektywnych i ekonomicznie uzasadnionych sposobów ich zwalczania.

Szczepienie polega na wprowadzeniu do organizmu zwierzęcia nieszkodliwej formy drobnoustroju (atenuowanego lub inaktywowanego), która ma właściwości umożliwiające powstanie odporności porównywalnej do tej, jaka powstaje po kontakcie z kompletnym i zjadliwym patogenem.

Mimo intensywnego rozwoju przemysłu farmaceutycznego istnieją jednostki chorobowe, przeciw którym nie są dostępne szczepionki komercyjne lub mają one niezadowalającą skuteczność. Alternatywę może stanowić stosowanie tak zwanych autoszczepionek (autogenous vaccines). Są to preparaty wytwarzane w każdym wypadku indywidualnie, z patogenów wyizolowanych od zwierząt z danego stada, które możemy stosować tylko w tym gospodarstwie. Istnieje wiele kontrowersji dotyczących autoszczepionek i bezpieczeństwa ich stosowania. Ponadto wielu lekarzy weterynarii i hodowców nie w pełni orientuje się również, jak wygląda strona prawna tego zagadnienia.

Szczepionki komercyjne wprowadzane na rynek przechodzą restrykcyjną, czasochłonną i kosztowną procedurę rejestracji. Muszą one spełniać cały szereg kryteriów dotyczących jakości, bezpieczeństwa, skuteczności, a te określone są przez Europejską Agencję Leków lub Kra...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy