Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Zasady antybiotykoterapii oraz charakterystyka penicylin i cefalosporyn

Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Zasady antybiotykoterapii oraz charakterystyka penicylin i cefalosporyn

Antybiotyki są jedną z najczęściej stosowanych grup leków u świń. Ich skuteczność jest jednak w dużej mierze uzależniona od przestrzegania podstawowych zasad racjonalnej terapii, w innym przypadku antybiotykoterapia może w dłuższej perspektywie przynieść więcej szkody niż pożytku. Racjonalna antybiotykoterapia stanowi istotny problem w praktyce lekarza weterynarii, który niejednokrotnie staje przed dylematem – „czy włączyć antybiotyk” oraz „jaki antybiotyk wybrać”. Pytania te są niezwykle istotne, a właściwa odpowiedź może w dużej mierze wpłynąć na opłacalność produkcji w danym gospodarstwie.

Wobec często utrudnionej diagnostyki laboratoryjnej, w tym mikrobiologicznej, wybór antybiotyku opiera się głównie na danych z wywiadu, wynikach badania klinicznego, wiedzy lekarza weterynarii dotyczącej nie tylko istoty poszczególnych chorób, ale także, co niezwykle ważne, wiedzy na temat właściwości dostępnych antybiotyków.

Do podstawowych cech racjonalnej terapii należą: skuteczność, bezpieczeństwo stosowania leku, wygoda i prostota stosowania, podawanie leku zgodnie z zaleceniami, jak najmniejsze ryzyko powstania oporności oraz możliwie najniższy koszt leczenia.

Skuteczność antybiotykoterapii to nic innego, jak zdolność do wyleczenia klinicznego (ustąpienie objawów chorobowych) oraz do pełnej eradykacji (usunięcia) mikroorganizmów odpowiedzialnych za zakażenie. Skuteczność antybiotyku jest zależna od wielu elementów, w tym od jego aktywności wobec czynnika odpowiedzialnego za zakażenie, zastosowanej dawki antybiotyku oraz jego właściwości farmakokinetycznych i farmakodynamicznych. Szczególnie istotna dla skuteczności prowadzonej terapii jest zdolność do uzyskania terapeutycznych stężeń leku w ognisku infekcji. Znając farmakodynamikę oraz farmakokinetykę antybiotyków, można z większą precyzją i skutecznością dobrać lek do terapii konkretnych zakażeń.

Możliwie najniższy koszt leczenia nie jest równoznaczny z zastosowaniem leków najtańszych, ale oznacza wylec...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy