Stop mastitom! Właściwa komunikacja na fermie bydła mlecznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Właściwa komunikacja na fermie bydła mlecznego

Komunikacja to klucz do efektywnego działania każdego przedsiębiorstwa, także weterynaryjnego zakładu leczniczego. W Polsce i Europie inwestycje lekarzy weterynarii, którzy opiekują się bydłem mlecznym, w szkolenia z zakresu marketingu oraz komunikacji z właścicielem zwierząt to wciąż rzadkość.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Weterynaryjnym w Mediolanie przez lek. wet. Michaela Cipolla pokazały przykry obraz lekarza weterynarii. Włoscy hodowcy bydła mlecznego jednoznacznie wskazali, że najbardziej niezadowoleni są z komunikacji z lekarzem weterynarii (57,3% ankietowanych) w porównaniu do „nie-lekarzy” (36%), doradców żywieniowych (22,4%) oraz przedstawicieli firm farmaceutycznych (8,6%). Dane szokują, wszak zawsze wydawało nam się, że to my, lekarze weterynarii, jesteśmy grupą zaufania publicznego. Wynik dla pracowników firm farmaceutycznych nie zaskakuje, ponieważ ta grupa zawodowa uczestniczy w wielu szkoleniach mających podnieść umiejętności sprzedażowe, a więc przede wszystkim komunikację. Biorąc pod uwagę powyższe dane, nie powinien dziwić następny rezultat tego samego badania. Włoscy hodowcy najchętniej szukają przydatnych informacji dotyczących hodowli i chorób bydła nie tylko u lekarzy weterynarii jako grupy do tego przygotowanej, lecz w czasopismach (51,3% ankietowanych), grupach dyskusyjnych (59,5%), internecie (32,5%).

Szeroko zakrojone wieloletnie badania holenderskie pokazały wpływ komunikacji na pracę nad jakością mleka (Jolanda Jansen: Mastitis and farmer mindset. Towards effective communication strategies to improve udder health management on Dutch dairy farms.168 pages Thesis, Wageningen University, Wageningen, The Netherlands 2010, with references, with summaries, in English and Dutch, ISBN 978-90-8585-695-5).

Badanie polegało na porównaniu dwóch typów komunikacji z hodowcami mającymi na celu zmotywowanie ich do zakładania rękawiczek jednorazowych podczas doju. Pierwsza metoda polegała na dotarciu do hodowców z ulotkami z f...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy