Stop mastitom! Stres cieplny u krów a mastitis - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Stres cieplny u krów a mastitis

Stres cieplny u krów mlecznych występuje, gdy obciążenie cieplne zwierzęcia jest większe niż jego zdolność do utraty ciepła. Oddawanie ciepła przez bydło nie zależy wyłącznie od temperatury powietrza, ale także od wentylacji, wilgotności oraz promieniowania słonecznego. Na potrzeby praktyki opracowano indeks temperatury i wilgotności (THI – temperature humidity index), który bierze pod uwagę tylko dwa parametry: temperaturę oraz wilgotność, parametry, które są łatwe do zmierzenia na poziomie budynku inwentarskiego. Badania naukowe pokazują, że wysokowydajne krowy mleczne są narażone na stres cieplny, kiedy indeks THI jest większy niż 72.

Nie tylko warunki zewnętrzne mają wpływ na powstawanie stresu cieplnego u krów, ale także fakt wysokiej temperatury w żwaczu, która może wynosić nawet o 1 stopień więcej niż prawidłowa temperatura wewnętrzna ciała.

Najbardziej dotkliwym skutkiem stresu cieplnego jest spadek wydajności mlecznej. Jest on związany po części ze zmniejszeniem pobrania paszy przez krowy, ale również obniżonym wykorzystaniem paszy oraz zmianą metabolizmu tłuszczów, glukozy i białek. Mięśnie szkieletowe są rozkładane w celu dostarczenia dodatkowego białka, zużycie węglowodanów, takich jak glukoza, zostaje przesunięte z produkcji mleka w celu wspierania innych, bardziej ważnych w danym momencie funkcji organizmu. Dodatkowo bydło w stresie cieplnym ma zmniejszone możliwości uruchamiania rezerw tłuszczowych. Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że głównym hormonem biorącym udział w tych zmianach metabolicznych jest insulina.

Zmiany w pobraniu paszy oraz metabolizmie skutkują zmniejszoną produkcją oraz składem mleka. Spadek produkcji mleka obliczono na 0,2 litra mleka na każdą jednostkę THI powyżej 72. W mleku krów dotkniętych stresem cieplnym stwierdza się niższy poziom tłuszczu w wyniku spadku pH żwacza oraz niższy poziom białka spowodowany zużywaniem energii z pasz na chłodzie organizmu. Spadek mleczności oraz zmiana składu mleka są bardzo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy