Stop mastitom! Ograniczenie antybiotyków u bydła mlecznego w Polsce i Europie
Portugalia
Narodowy plan działania na rzecz ograniczenia stosowania antybiotyków u zwierząt (PANRUAA) rozpoczął się 2 stycznia 2014 r. i będzie trwał co najmniej do 2019 roku. Celami projektu PANRUAA są ograniczenie i monitorowanie stosowania antybiotyków u zwierząt (AMR) z perspektywy One Health. Program obejmuje 6 dziedzin: wiedzę, normy i wytyczne, laboratoria i metody, recepty i sprzedaż antybiotyków, komunikację oraz stworzenie grupy One Health. Zaangażowane są wszystkie zainteresowane podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne, specjaliści z laboratoriów, uniwersytetów i innych ośrodków badawczych, przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego i przemysłu spożywczego, dystrybucji, stowarzyszeń hodowców wszystkich zwierząt gospodarskich.
W Portugalii w sektorze mleczarskim skupiono się na poprawie infrastruktury, warunków środowiskowych, zarządzania i żywienia w celu zwiększenia dobrostanu zwierząt i zdrowia. Stosowanie szczepionek przeciwko mastitis stało się powszechne i pozwala uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Selektywna terapia w zasuszeniu jest wdrażana w coraz większej liczbie gospodarstw. Wprowadzenie innych programów dotyczących zdrowia zwierząt, takich jak programy kontroli i zwalczania IBR i BVD oraz monitorowanie BRSV, również przyczyniły się do zmniejszenia zużycia antybiotyków.
Ocena 12 994 próbek mleka z mastitis klinicznym oraz subklinicznym w okresie 2013-2016 wykazała wzrost antybiotykooporności w latach 2014/2015, jednak systematyczne wdrażanie programu PANRUAA spowodowało odwrócenie trendu i spadek ilości opornych bakterii dla większości badanych antybiotyków w 2016 r. (SEGALAB, SA) (Adelaide Rio Pereira prezes zarządu CPSU).
Holandia
Holenderski sektor hodowlany już [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii