Stop mastitom! Kąpiel podojowa strzyków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Kąpiel podojowa strzyków

Dezynfekcja podojowa strzyków jest niezwykle istotną częścią dezynfekcji okołoudojowej. Jej efektywność została udowodniona już kilkadziesiąt lat temu, a od lat 60. jest częścią 5-Punktowego Planu Kontroli Mastitis. Jej głównym celem jest dezynfekcja skóry strzyków, w ten sposób zapobiega się rozprzestrzenianiu patogenów zakaźnych poprzez gumy udojowe, z uwagi na to, że takie patogeny jak gronkowiec złocisty oraz paciorkowiec bezmleczności mogą utrzymywać się na nich nawet do dziewięciu udojów. Badania naukowe oraz praktyka wykazały, że wprowadzenie higieny podojowej ograniczyło liczbę mastitis na tle zakaźnym nawet o 50%, oraz jest jednym z ważniejszym punktów programów eradykacji Streptococcus agalactiae.

Na rynku istnieją także preparaty, które chronią krowy przed bakteriami środowiskowymi dzięki „efektowi bariery” (ang. shield effect). Zostały one opracowane tak, aby dłużej pozostawać na strzykach, a w ofercie renomowanych producentów możemy znaleźć nawet takie produkty, które utrzymują się aż do następnego doju. Wprowadzenie do praktyki takich preparatów w połączeniu z higieną przeddojową w postaci piany, skutecznie zmniejsza liczbę mastitis na tle środowiskowym. Trzecią korzyścią wynikającą z użycia środków do higieny podojowej jest poprawa jakości skóry, szczególnie w przypadku tych produktów, które zawierają w składzie substancje zmiękczające i nawilżające.

Należy pamiętać, że skóra strzyków posiada stosunkowo niewiele gruczołów łojowych, w związku z czym dodatkowe ciągłe mycie, a w czasie chłodnych okresów wystawianie ich na działanie zimnego powietrza, może usuwać ochronne kwasy tłuszczowe i doprowadzić do uszkodzeń skóry. Dlatego preparaty renomowanych producentów zawierają substancje zmiękczające, nawilżające i pielęgnujące skórę. Dodatek emolientów takich jak gliceryna, sorbitol, lanolina lub glikol propylenowy poprawia zdrowie skóry strzyków, a tym samym zmniejsza ryzyko namnażania się patogennych bakterii w owrzodzeniach i pęknięciach s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy