Seneca wirus A − nowy niebezpieczny patogen świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Seneca wirus A − nowy niebezpieczny patogen świń

Wirus Seneca Valley (SVV), znany również jako Seneca wirus A, to bezotoczkowy wirus RNA należący do rodzaju Senecavirus, rodziny Picornaviridae (8, 10). Inni przedstawiciele rodziny Picornaviridae to m.in.: wirus polio, rinowirus, wirus zapalenia wątroby typu A, wirus pryszczycy (FMDV) i wirus choroby pęcherzykowej świń (SVDV). Pomimo że zmienność genetyczna pikornawirusów jest dosyć wysoka, dystans SVV od znanych kardiowirusów nie potwierdza teorii, że SVV jest wynikiem rekombinacji kardiowirusa.

Natomiast porównania genomu SVV i wirusa klasycznego pomoru świń (CSF) sugerują możliwość wcześniejszej wymiany genetycznej pomiędzy członkami Picornaviridae i Flaviviridae. SVV został odkryty przypadkowo w linii hodowli komórkowej PER.C6 (transformowanych płodowych komórek retinoblastów) (21). SVV nie jest patogenny dla ludzi ani nie wywołuje żadnych efektów cytopatycznych w liniach prawidłowych komórek ludzkich (12); jest to jednak wirus onkolityczny, który może namnażać się w ludzkich komórkach nowotworowych (21, 30). Dlatego też wciąż prowadzone są badania nad jego wykorzystaniem jako kandydata do wiroterapii w onkologii (21, 23).

W latach 1988-2005 w Stanach Zjednoczonych od świń wykazujących różne objawy kliniczne wyizolowano sześć wirusów podobnych do pikornawirusów. Analiza sekwencyjna potwierdziła, że były one blisko spokrewnione ze sobą i z SVV. Ponadto każdy z nich wykazuje serologiczne reakcje krzyżowe (10, 37). Oznacza to, że SVV prawdopodobnie jest obecny w populacji świń w Stanach Zjednoczonych przez długi czas.

W 2007 roku u ok. 25-30% z 187 świń pochodzących z Kanady obserwowano zmiany pęcherzowe wzdłuż koronki, a u około 80% – kulawizny. Kliniczne zmiany pęcherzowe były nieodróżnialne od zmian występujących w przebiegu pryszczycy, choroby pęcherzykowej świń czy pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej. Badania PCR w kierunku tych wirusów dały jednak wynik ujemny. Dopiero testy w kierunku SVV wyszły pozytywnie i wirus SV został wskazany jako cz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy