Selektywna terapia krów zasuszonych

Selektywna terapia krów zasuszonych – ang. selective dry cow therapy (SDCT) to alternatywna do klasycznej dywanowej terapii DC (ang. dry cow) metoda, w której pod osłoną antybiotyku zasuszane są wyłącznie krowy ze stwierdzoną infekcją podkliniczną gruczołu mlekowego.
W latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii Narodowy Instytut Naukowy dla Mleczarstwa (National Institute for Research into Dairying) opublikował pięciopunktowy plan zwalczania mastitis. Upowszechnienie tych zasad miało podnieść zdrowotność krów w zakresie mastitis, a tym samym poprawić jakość mleka. Założenia tego planu były następujące:
- rejestracja i leczenie przypadków klinicznych,
- poudojowa dezynfekcja strzyków,
- dywanowa terapia DC,
- brakowanie chronicznych krów,
- regularny serwis aparatury udojowej.
Punkt dotyczący antybiotyków, stosowanych w momencie zasuszenia u wszystkich krów jako jeden z głównych filarów, przyjął się szeroko nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale we wszystkich krajach o wysoko rozwiniętej hodowli bydła mlecznego. Zadaniem antybiotyku podawanego w momencie zasuszenia ma być wyleczenie istniejących infekcji podklinicznych z okresu laktacji, a w pewnym zakresie również profilaktyka zakażeń w okresie zasuszenia. Metoda ta sprawdziła się bardzo dobrze w prewencji zapaleń wymienia w kolejnej laktacji (7). Związane jest to z tym, że jak wskazują liczne badania – około 60% mastitis w laktacji to wynik infekcji z okresu zasuszenia (5, 6). Antybiotyki DC [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii