Rzadko spotykane czynniki etiologiczne mastitis u krów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rzadko spotykane czynniki etiologiczne mastitis u krów

Ponad 90% przypadków zapalenia wymienia jest spowodowanych przez drobnoustroje, do których zalicza się: S. aureus, CNS, Str. agalactiae, Str. dysgalactiae, Str. uberis, E. coli, Klebsiella spp., Serratia spp., T. pyogenes, Prototheca spp. oraz Enterococcus spp. Wymienione drobnoustroje należy podzielić według kryterium zakaźności, co będzie skutkowało decyzją o różnych sposobach działań profilaktyczno-leczniczych. Do drobnoustrojów łatwo rozprzestrzeniających się zaliczamy: Staph. aureus, Str. agalactiae, Mycoplasma bovis i Corynebacterium bovis. Coraz częściej opisuje się fakt, że Str. uberis i Prototheca spp. zyskują również cechy patogenów zakaźnych mimo zdolności przeżywania w otoczeniu (1). Wśród mikroorganizmów środowiskowych, które mogą być odpowiedzialne za rozwój mastitis, należy wymienić paciorkowce inne niż Str. agalactiae oraz bakterie Gram-ujemne (rodzina Enterobacteriaceae).

Rzadziej izolowane drobnoustroje to dawna grupa D paciorkowców, która została ponownie sklasyfikowana i umieszczona w rodzaju Enterococcus. Do patogenów z wspomnianej grupy zaliczamy Enterococcus faecalis i Enterococcus faecium. Cechą charakterystyczną wymienionych bakterii jest wysoka oporność na antybiotyki. Grupa pałeczek Gram-ujemnych patogennych i izolowanych z wymienia obejmuje takie gatunki, jak: Escherichia coli, Klebsiella species, Enterobacter species i Serratia species. Inne zdecydowanie rzadziej występujące patogeny mastitis pochodzenia środowiskowego to Trueperella pyogenes (dawniej Arcanobacterium pyogenes), Nocardia species, Bacillus species, Pseudomonas species, Proteus species, grzyby drożdżopodobne, bardzo rzadko grzyby pleśniowe oraz glony bezchlorofilowe – Prototheca.

Głównym rezerwuarem patogenów zakaźnych jest zakażona ćwiartka/krowa. Drobnoustroje są przenoszone podczas doju przez gumy strzykowe, ręce osób dojących oraz wielokrotnie używane ręczniki do czyszczenia wymion. Zakażona krowa w czasie jednego doju jest w stanie zakazić od 6 do 8 krów z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy