Rozpoznawanie ciąży u świń w warunkach terenowych

Rozpoznawanie ciąży u świń w warunkach terenowych

Ultradźwiękowe detektory wód płodowych

Testery te zwane z języka angielskiego typem A – mode (tryb A, puls – echo), różnią się od aparatów dopplerowskich tym, że rejestrują wielkość amplitudy odbitej fali dźwiękowej. Urządzenia te działają w oparciu o wykrycie wód płodowych wypełniających ciężarną macicę. Wykorzystuje się w nich zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych. Przyłożona do ciała samicy sonda wysyła wiązkę ultradźwięków, które po odbiciu od wypełnionego wodami płodowymi rogu macicy powracają, powodując zmianę generowanego przez aparat sygnału. U świń badanie można rozpocząć już od 18. do 75. dnia, jednak największą dokładność uzyska się, przeprowadzając badanie od 25. do 35. dnia. W tym okresie występuje największa ilość wód płodowych w macicy i najłatwiej jest je zlokalizować. Ultradźwiękowe testery ciąży gwarantują skuteczność diagnozowania ciąży na poziomie 95-100%. Fałszywie dodatnie wyniki można otrzymać po błędnym skierowaniu sondy urządzenia w kierunku pęcherza moczowego lub jamy macicy wypełnionej ropą, jak również po zatruciu lochy zearalenonem, mykotoksyną wywołującą u świń znaczny obrzęk i stan zapalny błony śluzowej macicy. Fałszywie ujemne wyniki można otrzymać również, kiedy badanie przeprowadza się przed 28. lub po 80. dniu ciąży (1, 3, 4, 7, 12).

Aparaty ultradźwiękowe – USG

Obecnie znajdują największe zastosowanie urządzenia typu tzw. B – mode (trybu B) real time ultrasound scaning (brightness modality), czyli wizualizacji w czasie rzeczywistym. Zasada działania USG jest podobna do aparatów dopplera czy testerów wód płodowych (1, 3, 11). Ultrasonografy generują emisję fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości poprzez elektryczne stymulowanie kryształów piezoelektrycznych znajdujących się w głowicy (sondzie) aparatu USG (5). Liczba kryształów lub elementów w głowicy odgrywa ogromną rolę w uzyskaniu odpowiedniej jakości obrazu, dlatego cena sondy USG stanowi zazwyczaj 1/3 ceny całego urządzenia. Fale ultradźwiękowe nie przen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2693 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.