Rozpoznawanie ciąży u świń w warunkach terenowych

Rozpoznawanie ciąży u świń w warunkach terenowych

W dużych, komercyjnych fermach trzody chlewnej najprostszym sposobem identyfikacji nieciężarnych samic jest wykrywanie rui poprzez codzienny kontakt z knurem od 17. do 23. dnia po inseminacji naturalnej (kryciu, kopulacji) lub sztucznej, a następnie rozpoznawanie ciąży przy pomocy detektorów wód płodowych albo/i aparatów dopplerowskich między 28. a 45. dniem ewentualnej ciąży (1, 2, 13, 14). Ten sposób postępowania cechuje się wysoką skutecznością, ale jednak nie pozwala na określenie ciąży w jeszcze wcześniejszym okresie po inseminacji (4).

Ciąża u większości świń trwa 114 dni, czyli 3 miesiące, 3 tygodnie i 3 dni z wahaniami od 104 do 120 dni (3, 11). Trafne rozpoznanie obecności lub braku ciąży u inseminowanych loch i loszek skutkuje usprawnieniem rozrodu trzody chlewnej, co może mieć duże znaczenie ekonomiczne prowadzące do wzrostu dochodu hodowcy.

Celem pracy jest zaprezentowanie aspektów poznawczych i aplikacyjnych ultrasonograficznych technik rozpoznawania ciąży u świń stosowanych w zakresie rozrodu trzody chlewnej w warunkach terenowych.

Ultradźwiękowe metody rozpoznawania ciąży

Aktualnie w celu diagnozowania ciąży u świń można stosować szereg metod (1, 10, 11). Do diagnozowania ciąży u świń wykorzystywane są również trzy różne rodzaje urządzeń działających w oparciu o wykorzystanie fal ultradźwiękowych.

Ultradźwiękowe detektory tętna – aparaty dopplerowskie

Zasada działania tych urządzeń oparta jest na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych oraz zjawiska Dopplera do rejestracji tętna naczyń krwionośnych, pępowiny, uderzeń serca płodu i jego ruchów własnych. Głowica detektora emituje i wychwytuje fale ultradźwiękowe odbijane od poruszających się tętnic macicznych, pępowinowych lub serc płodów. Powracające fale ultradźwiękowe przetwarzane są w sygnały akustyczne, wzmacniane i przekazywane badającemu za pomocą słuchawek lub głośnika. Około 28. dnia wytwarzane są dźwięki przez tętnice maciczne przypominające odgłosy wydawane przy piłowaniu d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy