Resuscytacja źrebięcia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Resuscytacja źrebięcia

Publikacja stanowi fragment książki pt. Postępowanie i leczenie w nagłych przypadkach chorób koni.

Stan nowo narodzonych źrebiąt może ulec gwałtownemu pogorszeniu z powodu osłabienia lub rozwijającej się choroby. Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i natychmiastowe podjęcie leczenia zagrożonych zwierząt. W tym rozdziale w zarysie zostaną przedstawione zasady reanimacji źrebiąt, włącznie z reanimacją oddechowo-krążeniową i mózgową, szybkim przywracaniem objętości krwi krążącej za pomocą terapii płynowej, wspomaganiem oddychania z zastosowaniem tlenoterapii i odżywianiem pozajelitowym z suplementacją glukozy.

Reanimacja krążeniowo-oddechowa i mózgowa źrebiąt

Zwiastuny

Niewydolność krążeniowo-oddechowa jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowego leczenia. Właściwe wytypowanie źrebiąt, które mogą potrzebować resuscytacji, przyspiesza jej wszczęcie.

Czynniki ryzyka dla zdrowia nowo narodzonych źrebiąt: patologiczny wypływ z pochwy podczas ciąży, przerost łożyska widoczny w badaniu USG, choroby klaczy w czasie ciąży, poród przez cesarskie cięcie.

Czynniki ryzyka dla zdrowia źrebiąt wskazujące na konieczność hospitalizacji: pogłębiająca się niewydolność oddechowa, wstrząs septyczny, poważne schorzenia metaboliczne.

Przygotowanie

Warunkiem skutecznej reanimacji źrebięcia jest postępowanie zgodne ze ściśle określonymi zasadami. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa i mózgowa (CPRC) jest sytuacją wysoce stresową, a posiadanie jasnego planu pozwala osobie niosącej pomoc na skupienie się na najważniejszych czynnościach. Elementy planu powinny obejmować kolejne kroki postępowania resuscytacyjnego oraz wskazywać osoby, które za nie odpowiadają.

Wyposażenie służące do resuscytacji zwierząt musi być łatwo dostępne, gotowe do użycia, a także zlokalizowane w widocznym i osiągalnym miejscu(...). Powinno ono mieścić się w jednym poręcznym kontenerze i powinno być gruntownie sprawdzone przed sezonem wyźrebień.

Wczesne rozpoznanie

Bardzo wa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy