Programy hormonalne stosowane u bydła mlecznego – wady i zalety - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Programy hormonalne stosowane u bydła mlecznego – wady i zalety

Programy hormonalne stosowane u bydła mlecznego są nieodzowną częścią pracy lekarza weterynarii zajmującego się leczeniem zaburzeń układu rozrodczego u bydła mlecznego. Aby prawidłowo diagnozować przyczyny zaburzeń cyklu, a także je prawidłowo leczyć, wymagana jest podstawa – czyli wiedza odnośnie regulacji neurohormonalnej w cyklu rujowym. Bez zrozumienia mechanizmów odpowiedzialnych za regulację hormonalną nigdy nie będziemy mogli osiągnąć najlepszych wskaźników reprodukcyjnych w stadzie. Sukces programu hormonalnego i naszej ordynacji możemy szybko oraz prosto zweryfikować retrospektywnie poprzez wybrane wskaźniki opisujące rozród w stadzie. 

Mając powyższe dane odnośnie stada, którym się opiekujemy, będziemy mogli przeanalizować dotychczasowy sposób postępowania, a także spróbować go poprawić. Każdy lekarz, który zajmuje się leczeniem niepłodności, ma swoje ulubione schematy postępowania. Czy można traktować to jako „coś złego”, bo nie zmienia i nie modyfikuje sposobu postępowania terapeutycznego? Jeżeli „coś” działa, to na pewno jest dobre. Niemniej należy uwzględniać różne sposoby utrzymania, żywienia, a także szeroko rozumiany dobrostan. Ten sam sposób postępowania diagnostycznego jest jak najbardziej właściwy, natomiast ten sam sposób postępowania terapeutycznego u wszystkich pacjentów niestety niekoniecznie.

O sukcesie leczenia, jak już zostało wcześniej napisane, decyduje znajomość regulacji neurohormonalnej, a także umiejętne ingerowanie w ten układ. Programy hormonalne są oparte na podawaniu leków, które będą miały za zadanie poprawienia tego, co funkcjonuje prawidłowo. Stosowanie preparatów hormonalnych „na ślepo” na pewno zadziała, tylko w jakim procencie przypadków? Te dane powinno się uwzględnić w swojej pracy terenowej. Dlatego też osoby, które zajmują się w swojej pracy klinicznej leczeniem zaburzeń układu rozrodczego u bydła, powinny do swoich obowiązków podchodzić z większą refleksją. Wizyta nie powinna sprowadzać się do pobieżn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy