Profilaktyka swoista – ważny element ochrony zdrowia świń. Cz. II. Omówienie wybranych szczepionek przeciwwirusowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Profilaktyka swoista – ważny element ochrony zdrowia świń. Cz. II. Omówienie wybranych szczepionek przeciwwirusowych

W prezentowanym artykule omówione zostaną: wybrane choroby wirusowe, w zwalczaniu których można zastosować szczepionki, a także możliwości praktycznego zastosowania i efektywność dostępnych szczepionek.W przypadku chorób o etiologii wirusowej szczepienia mają o wiele bardziej istotne znaczenie, niż ma to miejsce w chorobach tła bakteryjnego, co jest związane z brakiem skutecznego przyczynowego leczenia w odniesieniu do chorób wirusowych. O ile w przypadku wielu infekcji bakteryjnych wciąż dysponujemy skutecznymi antybiotykami, o tyle brak jest w praktyce środków, którymi można zwalczać wirusy u zwierząt.

Zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS)

Czynnikiem etiologicznym PRRS jest wirus zespołu rozrodczo-oddechowego (PRRSV) należący do rodziny Arteriviridae, rodzaju Arterivirus. Wśród szczepów PRRSV rozróżnia się dwa główne genotypy, określone jako typ 1, wcześniej określany jako genotyp europejski (European type PRRSV), i typ 2, wcześniej nazywany genotypem północnoamerykańskim (North American type PRRSV). W Europie wśród szczepów terenowych przeważa typ 1, W Ameryce Północnej i Azji genotypem dominującym jest typ 2 PRRSV. W obrębie typu 2 PRRSV rozróżniono 9 linii genetycznych (1).

Choroba ta występuje obecnie we wszystkich krajach, w których ma miejsce intensywna produkcja trzody chlewnej. Szacuje się, że w Polsce PRRSV występuje w około 60% chlewni średnio- i wielkotowarowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu zwierząt wolnych od wirusa ze zwierzętami zakażonymi, aerogenna transmisja zarazka jest raczej mało prawdopodobna na odległość większą niż 2,5 m.

Zespół rozrodczo-oddechowy świń cechuje się zaburzeniami w rozrodzie loch, włączając w to ronienia i rodzenie martwych lub słabych prosiąt oraz objawami ze strony układu oddechowego u prosiąt, warchlaków i tuczników. Objawy kliniczne powodowane przez PRRSV są silnie zróżnicowane i zależą od płci, wieku, stadium ciąży oraz zjadliwości wirusa. Ponadto zależą one w duży...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy