Prawidłowa diagnostyka – kluczem do sukcesu. Rozmowa z dr. n. wet. Piotrem Matybą

Rozmowa z dr. n. wet. Piotrem Matybą, specjalistą chorób trzody chlewnej z wieloletnim stażem, który w swojej pracy naukowej oraz klinicznej zajmuje się hyopatologią, ze szczególnym naciskiem na choroby zakaźne świń. Jest absolwentem warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w której w 2011 roku obronił doktorat z zakresu nauk weterynaryjnych.
Jak Pan wspomniał w artykule, Lawsonia intracellularis jest drobnoustrojem, który zagraża nie tylko świniom, ale i innym zwierzętom, takim jak: konie, króliki, sarny czy lisy, które często żyją w tych samych gospodarstwach lub w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Czy w takim wypadku może dochodzić do krzyżowej transmisji międzygatunkowej?
Nie znalazłem, co prawda, prac naukowych udowadniających tę tezę, jednak nie można takiej możliwości przeniesienia zarazka wykluczyć. Myślę, że wobec powagi problemu takie prace wkrótce się pojawią. Opublikowano natomiast wiele prac dotyczących infekcji L. intracellularis u koni, co ma duże znaczenie z praktycznego punktu widzenia. Wróćmy jednak do tematu rozrostowego zapalenia jelit u świń. Fermy świń, szczególnie te prawidłowo zarządzane, nie powinny się „obawiać” zbyt wielu innych gatunków zwierząt, bo kontakt z nimi jest praktycznie niemożliwy. W takich wypadkach głównym źródłem zakażenia są inne świnie wprowadzane do stada, niefrasobliwi – niestety – ludzie oraz gryzonie (szczury, myszy). To główne wektory zakażenia odpowiadające za „lwią” część kontaminacji ferm.
[...]
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii