Praktyczne aspekty zwalczania IBR-IPV w oparciu o doświadczenia terenowe
Tematyka IBR-IPV, oprócz BVD MD, jest głównym tematem artykułów, doniesień i publikacji, które możemy spotkać w pismach branżowych w zakresie chorób zakaźnych bydła. Obie jednostki chorobowe są „wałkowane” od co najmniej kilkudziesięciu lat i z przerażeniem ostatnio odkryłem, że w dalszym ciągu nie do końca wielu z nas potrafi sobie z nimi poradzić.
W tym artykule chciałbym skupić się na tematyce IBR-IPV w oparciu o moje doświadczenie terenowe. Na początek kilka słów wyjaśnienia. Zwalczaniem IBR-IPV zająłem się w 2004 r., kiedy to jeszcze w Polsce jedynie mogliśmy pomarzyć o szczepionkach na tę chorobę. Miałem to szczęście, że od początku mojej praktyki zawodowej moimi klientami byli hodowcy z Europy Zachodniej, a więc tacy, którzy dobrze wiedzieli, jak niebezpieczną chorobą jest IBR. Dzięki nim i ich kontaktom z lekarzami z Włoch, Irlandii, Holandii i Niemiec mogłem uczyć się od najlepszych i czerpać z ich doświadczeń. Poznałem problemy, jakie niosło ze sobą IBR w tych krajach i jak sobie z nimi radzono. Wtedy już wiedziałem, że nie da się stworzyć jednego schematu, który byłby dobry dla każdego stada. Wynika to z indywidualnych różnic zarówno ferm, jak i krajów, w których się znajdują.
Co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy walkę z IBR?
Ponieważ ma to być artykuł poświęcony praktyce, informacje teoretyczne postaram się skrócić do minimum. IBR-IPV jest chorobą wirusową wywołaną przez herpeswirus bydła typ 1. Dlaczego jest to ważne? Jak w przypadku [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii