Praktyczne aspekty zwalczania IBR-IPV w oparciu o doświadczenia terenowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praktyczne aspekty zwalczania IBR-IPV w oparciu o doświadczenia terenowe

Tematyka IBR-IPV, oprócz BVD MD, jest głównym tematem artykułów, doniesień i publikacji, które możemy spotkać w pismach branżowych w zakresie chorób zakaźnych bydła. Obie jednostki chorobowe są „wałkowane” od co najmniej kilkudziesięciu lat i z przerażeniem ostatnio odkryłem, że w dalszym ciągu nie do końca wielu z nas potrafi sobie z nimi poradzić.

W tym artykule chciałbym skupić się na tematyce IBR-IPV w oparciu o moje doświadczenie terenowe. Na początek kilka słów wyjaśnienia. Zwalczaniem IBR-IPV zająłem się w 2004 r., kiedy to jeszcze w Polsce jedynie mogliśmy pomarzyć o szczepionkach na tę chorobę. Miałem to szczęście, że od początku mojej praktyki zawodowej moimi klientami byli hodowcy z Europy Zachodniej, a więc tacy, którzy dobrze wiedzieli, jak niebezpieczną chorobą jest IBR. Dzięki nim i ich kontaktom z lekarzami z Włoch, Irlandii, Holandii i Niemiec mogłem uczyć się od najlepszych i czerpać z ich doświadczeń. Poznałem problemy, jakie niosło ze sobą IBR w tych krajach i jak sobie z nimi radzono. Wtedy już wiedziałem, że nie da się stworzyć jednego schematu, który byłby dobry dla każdego stada. Wynika to z indywidualnych różnic zarówno ferm, jak i krajów, w których się znajdują.

Co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy walkę z IBR?

Ponieważ ma to być artykuł poświęcony praktyce, informacje teoretyczne postaram się skrócić do minimum. IBR-IPV jest chorobą wirusową wywołaną przez herpeswirus bydła typ 1. Dlaczego jest to ważne? Jak w przypadku każdego herpeswirusa mamy tu do czynienia ze zjawiskiem latencji. Oznacza to że, zwierzę raz zakażone pozostaje nim do końca życia. Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt, kontakt płciowy, wektory (sprzęt weterynaryjny, inseminacyjny itd.), ale również drogą aerogenną. Zachorowalność wynosi do 100%, co oznacza, że choroba ta w stadzie rozprzestrzenia się błyskawicznie. Chorują wszystkie zwierzęta, bez względu na wiek.

Śmiertelność wynosi od kilku od kilkunastu procent. Inaczej ta choroba przeb...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy