Hodowla rasowa „ryzykuje późniejszą utratą ciąży”

Hodowla rasowa „ryzykuje późniejszą utratą ciąży”

Naukowcy z Royal Veterinary College (RVC) twierdzą, że ich praca z Cornell University wykazała znacznie wyższy poziom kluczowych wskaźników w MLPL niż w grupie kontrolnej dla dorosłych. Badacze ostrzegają, że chów wsobny jest czynnikiem przyczyniającym się do utraty ciąży w połowie i późnej ciąży (MLPL) u koni rasowych.

Naukowcy z RVC twierdzą, że analiza, która została teraz opublikowana w Equine Veterinary Journal, jest pierwszym tego rodzaju odkryciem i oferuje „krytyczne dowody” na jego potencjalny wpływ na działalność przemysłu.

Od 5% do 10% ciąż koni kończy się wczesną utratą, przy czym 7% więcej należy do kategorii MLPL między 70 dniem, a 24 godzinami po porodzie.

Uczelnia współpracowała z Uniwersytetem Cornell w Stanach Zjednoczonych w celu zbadania próbek DNA od 189 jednostek, w tym grupy kontrolnej u dorosłych. W trakcie analizy próbki MLPL wykazały znacznie wyższy poziom kluczowych wskaźników chowu wsobnego niż u dorosłych, podczas gdy te z ciąż, które zostały utracone w początkowym etapie nie wykazały znaczącej różnicy w stosunku do grupy kontrolnej.

Krytyczne dowody

To badanie dostarcza krytycznych dowodów wskazujących, że łączenie w pary wysoce spokrewnionych jednostek ma namacalny wpływ na naszą działalność hodowlaną, ponieważ istnieje realne ryzyko, że klacz straci ciąże w późnym etapie i nie wytworzy źrebaka przez cały sezon – mówi dr Jessica Lawson, pracownik naukowy Alborada Trust w RVC. – Myślą wdrażaną do życia z naszego badania, powinno być dokładne rozważenie wyborów hodowlanych, które wiążą się z łączeniem w pary wysoce spokrewnionych jednostek. Może to zwiększyć ryzyko odziedziczenia mutacji przez źrebię, które może nie być przystosowane do życia. Już pracujemy nad kolejnym krokiem, którym jest identyfikowanie tych zmian, aby w przyszłości można było udzielić bardziej szczegółowych porad – dodaje.

Chociaż jednostki o pewnych pożądanychcechach są bardzo poszukiwane do celów hodowlanych, artykuł wskazuje również, że wiąże się to z nadmiernym chowem wsobnym ze zwiększonym ryzykiem zatrzymania łożyska i niższą jakością nasienia u koni.

Źródło:
https://www.vettimes.co.uk/news/thoroughbred-inbreeding-risks-later-pregnancy-loss-study-warns/

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy