Odwrócenie trzewi, lewostronne rozszerzenie jelita ślepego u krowy rasy MM (situs inversus, dilatation caeci) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Odwrócenie trzewi, lewostronne rozszerzenie jelita ślepego u krowy rasy MM (situs inversus, dilatation caeci)

Odwrotne ułożenie trzewi (situs inversus) jest u zwierząt niesamowitą rzadkością. Polega ono na tym, że wszystkie narządy znajdujące się zwykle po prawej stronie jamy brzusznej znajdują się po stronie lewej i odwrotnie. Czasami zdarza się jednoczesne odwrócenie narządów klatki piersiowej. Mogą wystąpić także niekompletne inwersje, gdy jeden lub więcej organów zajmuje inne położenie. Do tej pory zostały opisane jedynie dwa przypadki: Vitums i Kainer znaleźli u 15-letniego konia jelito ślepe oraz początek wielkiej okrężnicy w części lewej jamy brzusznej, a Macchavelli opisał odwrotne położenie narządów w jamie brzusznej u cielęcia, w tym wypadku nie miała jednak miejsca inwersja narządów klatki piersiowej (1, 2).

Tego typu malformacja znana jest o wiele lepiej w medycynie. Na przykład u koszykarza amerykańskiej ligi NBA, Randy’ego Foye’a, w wyniku niedokonania się pełnego obrotu bądź obrotu o 180° jelita środkowego doszło do pojawienia się kątnicy z jelitem ślepym po stronie lewej, zamiast po prawej stronie brzucha. Całkowite odwrócenie narządów zdarza się u jednej osoby na 10-20 tys. (3, 4).

Nadmierne wypełnienie jelita ślepego treścią pokarmową lub gazami prowadzi do jego rozszerzenia, tj. patologicznego wzrostu objętości. Konsekwencjami mogą być zmiana położenia jelita ślepego i zrosty z okolicznymi tkankami.

Opis anatomiczno-topograficzny narządów jamy brzusznej

Jama brzuszna jest największą jamą ciała zwierzęcia. Od przodu ogranicza ją przepona, zaś za tylną granicę należy uznać wpust do jamy miednicznej. Od góry ograniczona jest przez lędźwie i część lędźwiową przepony, bocznie i dolnie przez ścianę miękką brzucha. Dzięki wpukleniu przepony w stronę jamy klatki piersiowej przednia część jamy brzusznej zlokalizowana pod żebrami, ograniczona łukami żebrowymi i chrząstką mieczykowatą mostka nosi nazwę wewnątrzpiersiowej części jamy brzusznej. W przeponie znajdują się rozwór przełykowy, aortowy i otwór żyły głównej. U osobników męskich jama brzusz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy