Odwrócenie trzewi, lewostronne rozszerzenie jelita ślepego u krowy rasy MM (situs inversus, dilatation caeci) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Odwrócenie trzewi, lewostronne rozszerzenie jelita ślepego u krowy rasy MM (situs inversus, dilatation caeci)

Odwrotne ułożenie trzewi (situs inversus) jest u zwierząt niesamowitą rzadkością. Polega ono na tym, że wszystkie narządy znajdujące się zwykle po prawej stronie jamy brzusznej znajdują się po stronie lewej i odwrotnie. Czasami zdarza się jednoczesne odwrócenie narządów klatki piersiowej. Mogą wystąpić także niekompletne inwersje, gdy jeden lub więcej organów zajmuje inne położenie. Do tej pory zostały opisane jedynie dwa przypadki: Vitums i Kainer znaleźli u 15-letniego konia jelito ślepe oraz początek wielkiej okrężnicy w części lewej jamy brzusznej, a Macchavelli opisał odwrotne położenie narządów w jamie brzusznej u cielęcia, w tym wypadku nie miała jednak miejsca inwersja narządów klatki piersiowej (1, 2).

Tego typu malformacja znana jest o wiele lepiej w medycynie. Na przykład u koszykarza amerykańskiej ligi NBA, Randy’ego Foye’a, w wyniku niedokonania się pełnego obrotu bądź obrotu o 180° jelita środkowego doszło do pojawienia się kątnicy z jelitem ślepym po stronie lewej, zamiast po prawej stronie brzucha. Całkowite odwrócenie narządów zdarza się u jednej osoby na 10-20 tys. (3, 4).

Nadmierne wypełnienie jelita ślepego treścią pokarmową lub gazami prowadzi do jego rozszerzenia, tj. patologicznego wzrostu objętości. Konsekwencjami mogą być zmiana położenia jelita ślepego i zrosty z okolicznymi tkankami.

Opis anatomiczno-topograficzny narządów jamy brzusznej

Jama brzuszna jest największą jamą ciała zwierzęcia. Od przodu ogranicza ją przepona, zaś za tylną granicę należy uznać wpust do jamy miednicznej. Od góry ograniczona [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy