Nowotwory mezenchymalne jajnika krowy mlecznej – PEComa (perivascular epithelioid cell tumor) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Nowotwory mezenchymalne jajnika krowy mlecznej – PEComa (perivascular epithelioid cell tumor)

PEComa (ang. perivascular epithelioid cell tumor) to nowotwór pochodzenia mezenchymalnego. Ten typ rozrostów nowotworowych obejmuje rodzinę guzów stwierdzanych u ludzi w różnych narządach i tkankach. Nowotwory te zostały stosunkowo niedawno opisane u ludzi (1). W klasyfikacji WHO zostały ujęte pod wspólnym określeniem PEComa. Wspólną cechą tego typu rozrostów nowotworowych jest proliferacja wywodzących się z komórek nabłonkowatych, a także komórek posiadających cechy budowy molekularnej włókien mięśni gładkich. Niezależnie od lokalizacji anatomicznej – posiadają wspólne markery budowy molekularnej wykrywane metodami immunocytochemicznymi (2).

PEComa były opisywane w narządach rozrodczych u kobiet (3-6). Nieznane są przypadki stwierdzenia PEComa u zwierząt. W związku z tym w niniejszej pracy zostanie przedstawiony guz jajnika krowy mlecznej o utkaniu miąższu charakterystycznym dla PEComa. Jest to pierwsze doniesienie o występowaniu tego typu nowotworu w jajnikach krowy mlecznej.

Materiał i metody

Materiał do badań histopatoloigicznych pochodził od krowy mlecznej przesłanej do uboju w rzeźni. Wskazaniem do eliminacji z hodowli były zaburzenia w rozrodzie. W związku z tym, do rutynowego badania histopatologicznego pobrano oba jajniki i wycinki rogów macicy. Materiał do badań utrwalono w 10-proc. buforowanej formalinie, zatapiano w parafinie i barwiono metodą rutynową hematoksyliną oraz eozyną. Skrawki badanych narządów oceniano w mikroskopie świetlnym.

Wyniki badań

Macica

W badaniu mikroskopowym macicy stwierdzono zaawansowany stopień rozwoju adenomiozy/endometriozy. Choroba ta manifestowała [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy