Nowości w ortopedii koni Konferencja w Pawłowicach - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowości w ortopedii koni Konferencja w Pawłowicach

2-3 czerwca 2023 roku odbyła się konferencja naukowa poświęcona nowościom w ortopedii koni. Wydarzenie zgromadziło specjalistów z zakresu ortopedii i rehabilitacji związanych z hipiatrią, którzy dzielili się najnowszymi doniesieniami, osiągnięciami oraz swoim doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu koni z problemami ortopedycznymi.

Nowoczesna ortopedia koni odgrywa kluczową rolę w medycynie weterynaryjnej, przyczyniając się do poprawy zdrowia, dobrostanu i jakości życia koni. Jej znaczenie ciągle wzrasta dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi badań naukowych, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze leczenie i opiekę nad końskimi pacjentami.

Konferencja organizowana w Centrum Edukacyjno-Rozwojowym w Pawłowicach miała na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat ortopedii koni oraz wymianę informacji dotyczących najnowszych badań i innowacyjnych metod leczenia. W programie znalazły się wykłady prowadzone przez ekspertów, podczas których uczestnicy mieli okazję wysłuchać polskich i zagranicznych specjalistów. Podczas wykładów omawiano zagadnienia związane z interaktywną prezentacją przypadków z praktyki w kontekście badania kupno – sprzedaż koni oraz prezentowano powikłania, diagnostykę kliniczną, obrazowanie, terapię regeneracyjną i rehabilitację po diagnostyce chorób mięśnia międzykostnego (dr Maciej Przewoźny). Wśród poruszonych tematów znalazły się też: wieloodłamowe złamania bliższego członu palcowego oraz neurektomia i fasciotomia w przebiegu postępującej degeneracji przyczepu bliższego mięśnia międzykostnego (lek. wet. Miłosz Grabski DECVS), diagnostyka i leczenie chirurgiczne w przebiegu zwyrodnienia stawu skroniowo-gnykowego (dr Anna Biazik) oraz jego aspekt neurologiczny (dr Magdalena Szklarz), jak również niuanse podkuwnicze kluczowe dla rehabilitacji wybranych chorób aparatu ruchu koni (dr Magdalena Senderska-Płonowska).

Uczestnicy konferencji mogli poszerzać swoją wiedzę podczas wystąpień zarówno polskich, jak i zagranicznych ekspertów. Tematy dotyczące terapii biologicznych oraz aktywowanych tenogenicznie allogenicznych komórek macierzystych w leczeniu urazów ścięgien (lek. wet. Ela Misuno DACVIM-LA) oraz zastosowania fluorescencyjnej energii świetlnej w leczeniu ran u koni (dr Caroline Fritz, dr Oscar Fantini DECVD) sprawiły, że konferencja naukowa dotycząca nowości w ortopedii koni była niezwykle owocnym i pouczającym wydarzeniem. Dzięki niej uczestnicy zdobyli nową wiedzę, zapoznali się z najnowszymi trendami w dziedzinie leczenia i rehabilitacji koni z problemami ortopedycznymi oraz nawiązali wartościowe kontakty z innymi specjalistami z branży.

Niezwykle miłym i bardzo wyczekiwanym momentem był, podobnie jak w poprzednich latach, wspólny piknik w ogrodach Pałacu Pawłowickiego umożliwiający spotkanie po intensywnym piątkowym panelu wykładowym. 

Bardzo dziękujemy Przewodniczącemu komitetu organizacyjnego prof. dr. hab. Arturowi Niedźwiedziowi oraz Organizatorom: Polskiemu Towarzystwu Hipiatrycznemu, Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz EQUI VET SERWIS za zaproszenie na to wydarzenie.

Opracowała: Monika Mańka

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy