Nowe podejście do diagnostyki chorób zakaźnych świń. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Nowe podejście do diagnostyki chorób zakaźnych świń. Cz. I

W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiła znaczna intensyfikacja produkcji świń, co wymusiło zmiany dotyczące monitorowania i kontrolowania chorób zakaźnych świń. Aspekt zdrowotny jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wydajność każdego systemu hodowlanego i ma szczególne znaczenie dla trzody chlewnej.

Diagnostyka i kontrola chorób, w tym coraz częściej występujących wieloczynnikowych zespołów chorobowych, wymagają połączenia kompleksowej diagnostyki laboratoryjnej oraz wdrażania programów kontroli i jednocześnie monitorowania ich efektywności.

Pobieranie przyżyciowe indywidualnych próbek (krwi, wymazów) od świń jest obecnie najczęściej stosowaną metodą uzyskiwania materiału do monitoringu i kontroli stanu zdrowotnego stada. Jest to jednak technika pracochłonna, złożona, wymagająca umiejętności i wprawy, a także stresująca dla zwierzęcia. Pobieranie krwi wymaga krępowania zwierząt, co zaburza ich dobrostan i najczęściej wymaga zaangażowania co najmniej dwóch osób. Szczególnie tyczy się to pobierania krwi knurom, lochom lub zwierzętom trzymanym w grupach. Rutynowy nadzór oparty na badaniu próbek krwi jest także stosunkowo kosztowny i przez to zbyt rzadko wykorzystywany na szeroką skalę. Matryce alternatywne do krwi, takie jak: płyn ustny (OF), płyn technologiczny (PF), sok mięsny (MJ) czy nawet wymazy z tarczy ryjowej (NW) i wymazy ze skóry wymienia (USW), zyskują coraz większe znaczenie w zarządzaniu zdrowiem trzody chlewnej. W odróżnieniu od krwi mogą być pobierane w sposób prosty, tani, bezpieczny i nieinwazyjny.

Płyn ustny

Płyn ustny (OF) jest mieszaniną zawierającą wydzieliny gruczołów ślinowych i składników niepochodzących z gruczołów ślinowych: wydzieliny dziąseł, wykrztuszonych [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy