Najnowsze informacje na temat zakażeń koronawirusowych u świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Najnowsze informacje na temat zakażeń koronawirusowych u świń

Koronawirusy (ang. coronaviruses – CoVs) należą do rzędu Nidovirales, rodziny Coronaviridae. Są to otoczkowe wirusy o średnicy 20-160 nm, których genom tworzy jednoniciowy RNA o dodatniej polarności ((+)ssRNA). Zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu wyglądowi wystających na powierzchni maczugowatych wypustek białka S w postaci korony. Na podstawie różnic genetycznych w obszarze kodującym enzym replikazę wyróżnia się cztery rodzaje: alfa-, beta-, gamma- i deltakoronawirusy (łac. Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus i Deltacoronavirus). Do tej pory zidentyfikowano sześć różnych gatunków CoVs, które w naturalny sposób zakażają świnie (1).

Wirus zakaźnego zapalenia żołądka i jelit świń (ang. transmissible gastroenteritis virus – TGEV)

Jako pierwsza koronawirusowa choroba świń już w 1946 roku w USA opisane zostało zaburzenie pod nazwą zakaźne zapalenie żołądka i jelit świń (ang. transmissible gastroenteritis – TGE), którego czynnikiem etiologicznym jest należący do alfakoronawirusów wirus zakaźnego zapalenia żołądka i jelit świń (ang. transmissible gastroenteritis virus – TGEV) (2). Najszersze rozprzestrzenienie TGEV w stadach trzody chlewnej przypadało na lata 70., 80. i 90. XX wieku w Europie i USA, przy czym ponad 95% gospodarstw europejskich było seropozytywnych w latach 80.

W XXI wieku koronawirus ten stwierdzany jest rzadko i nie stanowi już istotnego problemu w produkcji świń w większości krajów świata. Należy jednak pamiętać, że sporadyczne przypadki ostrego przebiegu TGE stwierdza się w Azji, Ameryce Północnej, a także w poszczególnych krajach Europy. Wybuchy takie charakteryzują się wystąpieniem u świń silnej biegunki oraz wymiotów, co prowadzi od odwodnienia organizmu. Konsekwencją jest wysoka śmiertelność w grupie młodych świń, u starszych zwierząt dochodzi do utraty masy ciała przy znacznie niższym odsetku padnięć (3).

Hemaglutynujący wirus zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego świń (ang. porcine hemagglutinating encepha...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy