Mycoplasma bovis i BRD – wciąż aktualne wyzwanie

Mycoplasma bovis i BRD – wciąż aktualne wyzwanie

Mycoplasma (M.) bovis jest istotnym patogenem występującym u bydła, powodującym szeroki wachlarz chorób:

mastitis,

zapalenie:

płuc,

wielostawowe,

rogówki i spojówki,

ucha środkowego (głównie u młodych zwierząt),

zaburzenia w rozrodzie (niepłodność oraz ronienia).

Bakteria ta jest głównie wiązana z zapaleniem płuc i stawów u cieląt (6, 25) i zapaleniem wymienia u bydła mlecznego (1). Znajduje się również w grupie czynników powodujących zespół oddechowy bydła (ang. BRD – bovine respiratory complex), zarówno w formie monoinfekcji, jak i przy współudziale patogenów wirusowych i bakteryjnych (7). W przypadku zakażeń M. bovis sięga z reguły od 5 do 10%, czasami wyżej w ciężkich przypadkach, a zachorowalność kształtuje się na poziomie 35% (19).

Mycoplasma bovis uważana jest za jedną z bardziej patogennych przedstawicielek Mycoplasma i rodziny Mycoplasmataceae (5). Brak sztywnej ściany komórkowej zwiększa wrażliwość mykoplazm na stres osmotyczny, równocześnie generując oporność na niektóre antybiotyki, takie jak: betalaktamy, glikopeptydy i rodzinę cykloseryny (23). Istnieje coraz więcej dowodów na to, że M. bovis staje się również niewrażliwa na skuteczne wcześniej antybiotyki: tetracykliny, tylmikozynę i spektynomycynę (7, 18). Pomimo braku ściany komórkowej patogen ten może stosunkowo długo przetrwać w środowisku zewnętrznym. Udowodniono, że M. bovis jest zdolna przeżyć na stanowiskach ścielonych piaskiem do 8 miesięcy (13).

Zapalenie płuc jest najczęstszą formą choroby związaną z zakażeniem M. bovis. Występuje u bydła w każdym wieku, często diagnozowane jest u cieląt, bydła mięsnego po wprowadzeniu do bukaciarni oraz u bydła dorosłego. Pomimo braku objawów patognomicznych opisano objawy kliniczne charakterystyczne dla zakażenia mykoplazmami:

gorączka,

apatia i/lub zmniejszony apetyt,

ostry, suchy kaszel napadowy,

duszność,

wypływ z nosa i oczu oraz opadanie uszu (17, 19).

Wiele innych drobnoustrojów może d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy