Możliwości zastosowania wirusowych szczepionek atenuowanych w celu kontroli wybuchu choroby – doświadczenia własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Możliwości zastosowania wirusowych szczepionek atenuowanych w celu kontroli wybuchu choroby – doświadczenia własne

Choroby wirusowe, takie jak zakaźne zapalenia nosa i tchawicy u bydła (IBR/IPV), wirusowa biegunka i choroba błon śluzowych BVD/MD czy zakażenia układu oddechowego powodowane przez wirus syncytialny (BRSV) stanowią poważne wyzwanie dla lekarzy weterynarii oraz hodowców z jednej strony z powodu powszechnego charakteru ich występowania, a z drugiej na brak swoistego, przyczynowego leczenia. W sytuacji gdy wirus pojawia się w stadzie naiwnym, w którym zwierzęta wcześniej nie miały kontaktu z danym patogenem, możemy mieć do czynienia z szybko szerzącą się falą zachorowań, charakteryzującą się ciężkim przebiegiem, zwłaszcza w przypadku IBR i BRSV.

Jedyną formą terapii jest wtedy leczenie objawowe, które nie zawsze przynosi zadowalające efekty, zwłaszcza w zakresie szybkości powrotu zwierząt do zdrowia i wcześniejszej wydajności, w przypadku bydła mlecznego. W dostępnej literaturze pojawiają się doniesienia o stosowaniu w tego typu przypadkach żywych, atenuowanych szczepionek wirusowych, generujących szybką i skuteczną odporność komórkową, pozwalająca szybko ograniczyć szerzenie się choroby oraz występowanie objawów klinicznych. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie dwóch przypadków wykorzystania szczepionek w celu kontroli wybuchu choroby powodowanej przez IBR i BRSV.

Przypadek 1 – IBR

Omawiana ferma jest obiektem wolnostanowiskowym, utrzymującym około 100 krów w doju, o średniej wydajności dziennej na poziomie 42 kg i średniej liczbie komórek somatycznych 150 tys./ml. Stado jest prowadzone w cyklu zamkniętym z cielętami przebywającymi w pojedynczych budkach poza oborą główną. Ostatnich zakupów nowych jałówek dokonano ponad rok temu.

W gospodarstwie prowadzone są programy profilaktyczne przeciwko:

BVD (Mucosiffa, Ceva), mastitis na tle paciorkowca wymieniowego (Ubac, Hipra), BRSV (Nasym, Hipra), biegunkom na tle rota- i koronawirusów oraz Escherichia coli (Rovac, PharmaGal).

Stado było regularnie monitorowane w kierunku IBR, uzyskując z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy