Monitorowanie stada bydła w celu wykrywania ryzyka zaburzeń mineralnych i metabolicznych w okresie przejściowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Monitorowanie stada bydła w celu wykrywania ryzyka zaburzeń mineralnych i metabolicznych w okresie przejściowym

Przedruk artykułu z Monografia: Noworodek a środowisko (część 14). Problemy metaboliczne krów wysokocielnych. Pod red. Stefaniak T., Rząsa A., Jawor P., Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2019. DOI: 10.30825/1.9.8.2019.

Ukierunkowana selekcja genetyczna bydła mlecznego, a także wzrost wiedzy na temat racjonalnego żywienia, utrzymania warunków dobrostanu oraz doświadczenie w zarządzaniu dużą grupą zwierząt prowadzą do ciągłego wzrostu wydajności mlecznej, dla której maksymalny poziom prawdopodobnie nie został jeszcze osiągnięty. Niemniej, proces ten nie może trwać w nieskończoność, ponieważ występują biologiczne przeszkody (np. ograniczona wielkość pobrania suchej masy) uniemożliwiające niekończący się wzrost w produkcji.

U bydła mlecznego ostatnie 3 tygodnie ciąży oraz pierwsze 3 tygodnie laktacji nazywa się „okresem przejściowym” (Drackley, 1999). Jest to jeden z krytycznych okresów dla krowy mlecznej, ponieważ w tym czasie dochodzi do rozwoju większości zaburzeń metabolicznych i chorób wymienionych w tab. 1. Specyfika tego okresu związana jest ze wzrostem płodu, zwłaszcza w ostatnich 4-8 tygodniach ciąży, co powoduje istotne zwiększenie zapotrzebowania na białko i energię u krowy (Quigley i Drewry, 1998).

monitorowanie stada
Tab. 1. Średnia częstotliwość i zakres występowania niektórych zaburzeń poporodowych w 61 stadach krów o wysokiej wydajności mlecznej (Drackley, 1999)

Natomiast po porodzie szybki wzrost produkcji mleka, za którym nie nadąża odpowiednio szybko pobranie wystarczającej ilości energii i białka, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy