Metritis i endometritis u wysokowydajnych krów mlecznych. Cz. 2. Zatrzymanie łożyska - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Metritis i endometritis u wysokowydajnych krów mlecznych. Cz. 2. Zatrzymanie łożyska

Zatrzymane łożysko jest jednym z najczęstszych problemów okołoporodowych i jego konsekwencje wpływają nie tylko na okres poporodowy, ale także na dalsze parametry reprodukcyjne.

Normalnie łożysko wydalane jest do 6 godzin po porodzie.

Ryc. 1. Chociaż nadal istnieją pewne różnice w definicji zatrzymania łożyska (RP), większość badań definiuje zatrzymanie błon płodowych jako stan, w którym krowa nie wydala ich do 24 godziny po porodzie; ryc. archiwum autora

Ta ostatnia wartość (24 h) jest również uważana za moment rozpoczęcia działań w przypadku wystąpienia problemu. Prewalencja zatrzymania łożyska w stadzie powinna wynosić 2-5%, ale może znacznie wzrosnąć, gdy zwiększy się liczba ciąż bliźniaczych, ciężkich porodów lub gdy występują niektóre choroby zakaźne, które są związane z większą liczbą poronień, takie jak BVD lub gorączka Q.

Chociaż RP nie jest uważane za chorobę samą w sobie, to poświęcono wiele uwagi temu zjawisku, ponieważ jest ono najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia metritis i towarzyszących mu problemów klinicznych.

Negatywnymi konsekwencjami związanymi z RP są:

⊳ opóźniona inwolucja macicy,⊳ wydłużenie czasu do pierwszego krycia,⊳ zwiększenie liczby kryć na ciążę,⊳ obniżenie skuteczności krycia,⊳ wzrost liczby dni otwartych.

Krowy mają łożysko liścieniowate, a błony płodowe są ściśle przytwierdzone do brodawek macicznych, tworząc cotyledony. Połączenia pomiędzy tkankami płodu i macicy są dodatkowo wzmacniane przez kosmki listkowe, a następnie mikrokosmki na złączu łożysko − krypta. Procesy prowadzące do normalnej separacji i wydalenia łożyska są wieloczynnikowe, i zaczynają się przed wycieleniem (Beagley i in., 2010). Ponieważ czynnikiem wiążącym jest kolagen, jego rozpad będzie prawdopodobnie kluczowy w odklejeniu łożyska.

Oprócz drastycznych zmian w środowisku hormonalnym towarzyszącym porodowi (spadek poziomu progesteronu, wzrost poziomu estrogenów i prostaglandyn), które sprzyjają rozkładowi enzymatycznemu poł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy